Kamery live
prognoza pogody

Sztuka Sylwii Mensfeld – bajka o trudnych sprawach

8 czerwca 2022 22:21

NOWY TARG. Te fantastycznie barwne, przedziwne, zagadkowe, symboliczne prace powstały poza wszelkimi trendami w sztuce. Są projekcją bardzo osobistych przeżyć, wizji i wewnętrznego świata artystki. W sali nowotarskiej siedziby Euroregionu „Tatry” gości teraz indywidualna wystawa prac Sylwii Mensfeld – laureatki Triennale Sztuki Naiwnej i Art. Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora.

Sztuka Sylwii Mensfeld – bajka o trudnych sprawach

Wystawa prezentująca kilkadziesiąt dzieł utalentowanej literacko i plastycznie nowotarżanki jest co prawda indywidualna, ale jej wernisaż stał się poruszającą prezentacją twórczej ekspresji ludzi z niepełnosprawnościami.

Zaczęło się od koncertu Grzegorza Płonki z Murzasichla – genialnego muzyka z wadą słuchu, wzroku i innymi ograniczeniami, bohatera kinowej produkcji „Sonata”.

Aranżacja wystawy i katalog to dzieło Anny i Marcina Ozorowskich. Pokazywane prace w znacznej części są własnością Macieja Bobra i dra Macieja Jachymiaka. A głębię wydarzeniu nadała liczna obecność przedstawicieli Szpitala Klinicznego im. Józefa Babińskiego w Krakowie. Ludzi związanych ze Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego oraz dr Ewy Makieły po prostu braknąć nie mogło. Wszyscy oni podziwiają talent i twórczość Sylwii, która w tej chwili pracuje w Centrum jako asystentka zdrowienia.  

Ze Szpitala im. Babińskiego przyjechał również Teatr „Exit” pod wodzą swojego  założyciela i reżysera, Macieja Sikorskiego. Tego samego, który zrealizował film „Po drugiej stronie dnia”, wpisując się w ideę zmiany społecznej świadomości dotyczącej osób zmagających się z chorobami i zaburzeniami psychicznymi. Obok profesjonalnych aktorów wystąpili w nim właśnie artyści z Teatru Exit. 

Oni właśnie – tutaj w roli recytatorów – wzruszyli uczestników wernisażu wrażliwymi, głęboko przeżywanymi interpretacjami wierszy Sylwii. Niemniej wzruszona była sama autorka.

(asz)

 

 

 

Anna Szopińska 08.06.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również