Kamery live
prognoza pogody

Góralski marsz w obronie dobrego imienia „naszego” Papieża. Przyjaźń zobowiązuje!

NOWY TARG. O godz. 10.30, po zagranej „Barce”, przy wtórze różańcowej modlitwy, z nowotarskiego rynku wyruszył marsz w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. Inicjatywa Związku Podhalan i Powiatu Nowotarskiego przerodziła się w tłumną i żarliwą  manifestację przywiązania do pamięci Papieża Polaka i do wartości, które przenikały Jego pontyfikat.

 

Góralski marsz w obronie dobrego imienia „naszego” Papieża. Przyjaźń zobowiązuje!

Z rynku, ulicą Szaflarska, do Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie marsz zakończyła Msza św. przemieszczał się las góralskich sztandarów i delegacje oddziałów z całego Podhala, Podtatrza, Orawy, ziemi suskiej i limanowskiej. Z Nowym Targiem w tym tłumnym wydarzeniu szła ramię w ramię reprezentacja Zakopanego.  Pochodowi nadawał rytmu stukot obcasów strażaków ochotników. Szerokim frontem stawili się oni, by dać wyraz swojej postawie i wierności.

Wiele osób niosło flagi polskie i papieskie, a niektórzy – okazałe różańce i portrety zatroskanego Jana Pawła II. Uczestnikom marszu towarzyszyli samorządowcy i ministrowie z Podhala. Uwagę zwracały duży baner i liczna reprezentacja „Solidarności”.

 Wiele  osób wspominało swój udział w Mszach św. podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny, na Podhale i do Krakowa; spotkania z Janem Pawłem II przy okazji pielgrzymek do Watykanu i wzruszających audiencji; nawet sakrament bierzmowania przyjęty z rąk biskupa Karola Wojtyły.

Dla uczestników marszu obrona dobrego imienia św. Jana Pawła II była obroną całego systemu wartości chrześcijańskich, idei solidaryzmu społecznego i dążeń, które polskiemu narodowi przywróciły prawo samostanowienia. Na to wszystko nałożyły się sentymenty górali, wdzięcznych Opatrzności za to, że na stolicy Piotrowej tak długo zasiadał i tyle dał światu ktoś dobrze znający trudy ich życia, kochający ich ziemię. Ktoś, kto powiedział: „Na was zawsze można liczyć!…” I temu dali dzisiaj tłumne świadectwo.

W pilotowanym przez policję marszu mogło wziąć udział kilka tysięcy ludzi.  

(asz)

Mieszkańcy Podhala tłumnie zjednoczeni na marszu w obronie dobrego imienia Papieża Polaka (foto, video)

 

Anna Szopińska 18.03.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

4 komentarze
Kristobald 21:42 20.03.2023

Przecież , choćby rzeczywiście tysiące osób wzięło udział w tym marszu to przecież nie zmienia to oczywistych faktów.

margo 16:17 18.03.2023

szkoda ze mnie i mojej rodziny tam nie było.Nie mogliśmy poprostu zmienić planów. Nasi przyjaciele również..ale modlitwą byliśmy że wszystkimi uczestnikami.Krytykujacej Marii chcę powiedzieć że jesteśmy młodymi 30latkami.

Polak 15:56 18.03.2023

Nikt nie obraża naszego Papieża...najwięcej krzywdy wyrządzają mu jego obrońcy ..używają słów i określeń jakich nikt inny nie powiedział....tak obrzydzą święte imię Karola Wojtyły jak ośmieszyli ofiary katastrofy smoleńskiej ...tylko zostanie żenada

Maria 13:08 18.03.2023

Jakie kilka tysięcy?może około tysiąca osób. Większość strażacy od Siarki wezwani i górale z całego Podhala po kilka osób. Prawie zero młodych, którzy mają rozum i wiedzą, że nie dopuszczanie do archiwum kościelnego i słowa Franiczszka Papieża, że było tuszowane wszystko, to nic innego niż ukrywanie prawdy o JPII

Zobacz również