Kamery live
prognoza pogody

Mała Armia Janosika w koncercie na papieskie urodziny – wkrótce w TV Republika. Nagranie – w Sanktuarium Św. Jana Pawła II (z galerią)

Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Parafia pw. św. Jana Pawła II w ostatnich dniach żyła dużym, artystycznym wydarzeniem, jakie miało miejsce w murach sanktuarium. Dwa dni prób, montażu oświetlenia, nagłośnienia i całej aparatury technicznej, niezbędnej dla realizacji nagrania, wreszcie – rejestracja koncertu, który miał miejsce dziś rano.

 

 

Na przykościelnym parkingu – TIR-y pełne oświetleniowego i nagłaśniającego sprzętu, kabli oraz monitorów, a w Sanktuarium Św. Jana Pawła II – gęstniejący tłum młodych góralskich śpiewaków i muzykantów. Tak się zaczynało dwugodzinne nagranie koncertu Małej Armii Janosika, który Telewizja Republika wyemituje 18 maja, w 103-cią rocznicę Jego urodzin.

Wybór miejsca realizacji tego muzycznego wydarzenia nie był przypadkowy.

– Dlaczego u nas? Ze względu na to, że jest to Sanktuarium Św. Jana Pawła II – szczególne miejsce na Podhalu, związane z Jego kultem – mówi gospodarz miejsca, ks. proboszcz Jan Karlak.

Niebagatelną rolę odegrały również warunki techniczne, a przede wszystkim akustyka świątyni. Realizatorzy koncertu byli pod wrażeniem wnętrza projektowanego w takich proporcjach, by dźwięk roznosił się i wybrzmiewał jak najpiękniej.

Grupą Małej Armii, która czarująco prezentowała się na stopniach prezbiterium, w lawinie kolorowych świateł, kierował oczywiście jej założyciel, dyrygent i skrzypek Damian Pałasz. 

Z inicjatywą i propozycją miejsca, w którym koncert na 103. urodziny Papieża Polaka miałby zostać nagrany, wyszedł wiceminister klimatu i środowiska, Edward Siarka, również obecny przy nagraniu. Artystyczne przedsięwzięcie było możliwe dzięki wsparciu Lasów Państwowych.

Wyzwanie podjęło ok. 150 młodych śpiewaków i muzykantów, w tym gronie również soliści o imponujących możliwościach głosowych. Reszty dokonały bogata instrumentacja i elektronika.

 – Repertuar jest poświęcony głównie Janowi Pawłowi II – zawiera również fragmenty Jego homilii, myśli i wierszy oraz utwory kojarzone z Papieżem Polakiem. Zapraszamy więc do oglądania koncertu i wspólnego przeżywania tych urodzin – mówi szef i opiekun Małej Armii.

Data emisji koncertu w TV Republika – 18. maja – jest już pewna, jednak o godzinie poinformujemy, gdy realizatorzy przekażą nam tę wiadomość, bo w dniu nagrania nie była ona jeszcze ustalona. 

Filmowa relacja z nagrania – w najbliższym Przeglądzie Tygodniowym.

(os, asz)

Fot. Paweł Kos

os 29.04.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Gorol 16:59 30.04.2023

Tak tak pan poseł Siarka - wybory ida to trzeba zabłysnąć niczym gwiazda nad armia Janosika.Poseł, poseł i moze nie wróci.... Wstydzę się pana panie pośle. Kampania na kościele i Ojcu Świętym - za 30 srebrników sprzedanym

Zobacz również