Kamery live
prognoza pogody

Promocja 21. “Almanachu Nowotarskiego”

5 grudnia 2017 23:32

Sala Obrad Urzędu Miasta wypełniła się tłumnie we wtorkowy wieczór, gdzie miała miejsce promocja tegorocznego "Almanachu Nowotarskiego", rozpoczynającego trzecią już dekadę publikacji rocznika. 

Promocja 21.

Blisko pół tysiąca stron, okładka z piękną szatą rozkołysaną barwami jesiennej akwareli Marcina Ozorowskiego, kilkunastu autorów, wiele różnych zagadnień, które w klamrę spina jedno: Nowy Targ. Serce Podhala – jak nazwał je, witając przybyłych gości, wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek. 

Przygotowanie rocznika było tym razem dużym wyzwaniem dla zespołu, w którym zabrakło w tym roku Marcina Jagły – podczas promocji dziękowano mu za dotychczasową współpracę ufając, że to jedynie przerwa, a nie definitywny koniec “przygody z almanachem”. Rolę sekretarza redakcji przejęła po nim Anna Białowąs. Zespół redakcyjny wzbogacił się też o dwie nowe osoby: dr. hab. Macieja Raka oraz dr Barbarę Zgamę, pracowników naukowych związanych z PPWSZ. W pewnym sensie jest to zatem debiutanckie wydanie rocznika, choć kontynuujące dzieło poprzedników. 

– Cieszy to, że przybywa młodych autorów – mówiła Stanisława Trebunia-Staszel, kierująca zespołem redakcyjnym. Jednym z nich jest Maciej Fryźlewicz, autor wywiadu z Tadeuszem “Taddym” Błażusiakiem, który otwiera cały tom. Kolejne strony rocznika wypełniają opowieści o innych, wyjątkowych postaciach związanych z regionem (jak np. malarz Mieczysław Szopiński, XIX wieczny rzeźbiarz Wojciech Kułach – Leonardo da Vinci z Gliczarowa, twórca ula z Jurgowa, czy charyzmatyczny duchowny ks. Franciszek Chowaniec), podróże w głąb historii dalszej (wymarsz górali na III Powstanie Śląskie) i bliższej (temat kuśnierstwa w okresie PRL). 

Tradycyjnie już almanachową księgę otwiera poezja (swoisty dwugłos: “Budzi się Miasto” Wandy Szado-Kudasikowej i “Miasto nigdy nie zasypia” Krzysztofa Kokota), a zamyka ją Kronika Nowotarska, rejestrująca najważniejsze fakty z życia miasta w 2016 roku, gdzie szczególne miejsce zajmują uroczyste obchody jubileuszu 670-lecia lokacji Królewskiego Wolnego Miasta Nowy Targ. 

Do wydawnictwa dołączona jest płyta z zapisem wizyty kardynała Stefana Wyszyńskiego na nowotarskim rynku w sierpniu 1957 roku. Fragment nagrania można było usłyszeć również podczas promocji książki. 

Publikacja to ogromny i nieoceniony wysiłek zespołu redakcyjnego, ale również grona społeczników skupionych w Podhalańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk.

Wydarzenie uświetniły występy Miejskiego Nauczycielskiego Chóru “Gorce” pod dyrekcją Joanny Szczerby. 

NT24TV 05.12.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również