Kamery live
prognoza pogody

“Nowy Targ to moja mała ojczyzna” – akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada 2019 02:17
Wyciszenie Włącz dźwięk

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej odbyła się uroczysta akademia, której głównym punktem było wręczenie Medali za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda.

Dwuipółgodzinną akademię, bogato okraszoną w tym roku przemówieniami odznaczonych osób, rozpoczęło okolicznościowe przemówienie Przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Luberdy, który po krótkim nakreśleniu kontekstu historycznego, zaapelował: 

Sprawmy, aby jutrzejszy 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego z Nas. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej kochanej ojczyzny. Udział w uroczystościach niepodległościowych, które również i nasze miasto Nowy Targ corocznie organizuje jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę, którzy w walce poświęcili to co najcenniejsze dla każdego człowieka – oddali swoje życie, z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo. Dzięki tej ofierze złożonej przez nich mamy własne terytorium, godło, flagę, hymn, własny język, religię, instytucje, urzędy, szkoły, w których mówimy i posługujemy się językiem polskim, a także inne wartości narodowe związane z naszą państwowością. (…) Za tę wolność i niepodległość, którą możemy się dzisiaj cieszyć dziękujemy Bogu i tamtym pokoleniom, pamiętając, że dla nas wolność to dar, ale jednocześnie i zobowiązanie. Niech żyje wolna, niepodległa i suwerenna Polska!

Medale za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowy Targ wszyscy uhonorowani odbierali osobiście z rąk Przewodniczącego Rady Miasta oraz Burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychy. Te szczególne wyróżnienia wręczono w tym roku: Józefowi Różańskiemu, Stanisławowi Snopkowi, Bartłomiejowi Topie oraz Zespołowi Regionalnemu Śwarni. 

Przy wręczaniu dwóch pierwszych medali, na salę wkroczył poczet sztandarowy KH Podhale.  

-Jestem dumny z tego, że mogę brać udział w odznaczeniu zasłużonego człowieka. Tyle dobrego, ile on zrobił dla Nowego Targu, to można tymi zasługami obdarzyć kilkunastu ludzi – mówił Czesław Borowicz, były burmistrz Nowego Targu i hokeista. Przypomniał o sukcesach sportowych Józefa Różańskiego, jego ogromnej roli jako trenera – Wielu zawodników mówi, ze gdyby nie on, to nie wiadomo, kim by w życiu byli. A i nie wiadomo jaki byłby Nowy Targ bez Alei 1000-lecia, czy wiaduktu na zakopiance, bo to też jego zasługa – przypomniał. Symboliczną wiązankę wręczył żonie odznaczonego, bez której tak szeroka działalność Józefa Różańskiego na tak wielu polach nie byłaby możliwa. 

Najstarszy druh nowotarskiej OSP w odświętnym mundurze strażackim, dziękował przede wszystkim macierzystej jednostce, która zgłosiła jego kandydaturę, a medal zadedykował wujowi, który wstąpił w szeregi straży pożarnej, ale wkrótce po tym poszedł walczyć i wrócił na Podhale już w wojskowej trumnie. 

Jako drugi odznaczony został dziennikarz sportowy Stanisław Snopek. Dziękował za to, że Nowy Targ – jego “mała ojczyzna”, miejsce, które jest mu bliskie, które ma w sercu i o którym zawsze pamięta – pamiętał także o nim. Po odczytaniu laudacji przez przewodniczącą komisji sportu Katarzynę Wójcik, nawiązał do pierwszych lat swojego życia – właśnie tych “nowotarskich”. 

-Nie byłoby tego dalszego ciągu, gdyby nie te 20 lat spędzonych tutaj w Nowym Targu – podkreślał Stanisław Snopek, wspominając m.in. pierwsze mecze hokejowe, na jakie rodzice zabierali go już jako czterolatka- Później były takie sezony, kiedy nie opuściłem żadnego meczu rozgrywanego tu na lodowisku w Nowym Targu – mówił obecny szef działu hokeja na lodzie TVP Sport – Chciałbym, aby nasze Szarotki kwitły dalej na lodzie. Nie pozwólmy zginąć tej naszej drużynie hokejowej. Te nasze nowotarskie Szarotki to najlepsza wizytówka naszego miasta, duma i chluba Nowego Targu i całego regionu – zaapelował do burmistrza i radnych. W nawiązaniu do remontu MOK, z którym również ma liczne wspomnienia, m.in. jako uczestnik warsztatów filmowych, wystosował też kolejny apel – Chciałbym doczekać – tak po linii zawodowej – takiej chwili, kiedy przyjadę jako komentator, żeby tę szóstą, siódmą, czy ósmą tercję meczu Podhala z GKS Tychy komentować w lepszych warunkach, w ładnej hali. Ja tam sobie jakoś poradzę, nie mam dużych wymagań, ale żeby mieszkańcy mogli kibicować tym naszym Szarotkom w ciepłej hali, siedząc na wygodnych krzesełkach – powiedział, wywołując oklaski i salwę śmiechu wśród publiczności – Ja w zasadzie jestem małomówny, jak mnie nie pytają to siedzę cicho, nie wiem, dlaczego się tak rozgadałem – rozbawił na koniec uczestników akademii.

Całkowicie spontaniczne przemówienie i przywoływanie osobistych wspomnień z przeszłości przełamało konwencję oficjalnej części uroczystości i rozluźniło atmosferę. Być może to również zasługa gabarytów wypełnionej po brzegi sali koncertowej i niedużego dystansu między sceną a publicznością. Każdy z kolejnych odznaczonych, wtrącał jakiś ciepły żart, przemawiający często nawiązywali z humorem do wypowiedzi innych odznaczonych. 

https://www.youtube.com/watch?v=qYE8LSEy9Nc&t=2s

Laudację przypominającą najważniejsze osiągnięcia zawodowe Bartłomieja Topy odczytał przewodniczący komisji kultury Leszek Pustówka. Przywołano wiele ról z bogatej filmografii aktora, który znany jest z wieloletniej współpracy (również jako producent) z Wojciechem Smarzowskim, ale grał też u Władysława Pasikowskiego, Agnieszki Holland, a nawet Krzysztofa Kieślowskiego. Wspomnienie pamiętnej roli w “Złotopolskich” wywołało uśmiech na jego twarzy, a listę wybitnych osiągnięć uzupełnił później ppłk Paweł Wójcik, chwaląc aktora za rolę Kapitana Kalickiego w wojennej produkcji polsko-bułgarskiej “Karbala”.

-Ja bardzo krótko, nie będę konkurował z moimi szlachetnymi przedmówcami – zaczął Bartłomiej TopaJestem naprawdę podekscytowany, dziękuję za to wyróżnienie. Chciałbym podziękować serdecznie moim kochanym, rodzicom, bo gdyby nie oni, ich kierunek rozwoju naszego, to by mnie nie było tutaj, gdzie jestem i to tak naprawdę dzięki nim – mówił słynny aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Dziękował również profesorom z SP 5 i Technikum Weterynaryjnego, szkół, których jest absolwentem. Nie omieszkał nawiązać też do tematyki sportowej, jednak zanim na dobre rozpędził się ze wspomnieniami zawodów lekkoatletycznych, zabawnie uciął temat -Do 3 klasy podstawówki grałem w hokeja, ale potem ojciec mi powiedział “Synu, najpierw nauka, a potem hokej”. 

Jako ostatni, nagrodę w imieniu Śwarnych odbierał kierownik zespołu, Marcin Kudasik, podkreślając, że jest to nagroda dla wszystkich, którzy w ciągu 46 lat historii zespołu działali w nim jako muzycy, tancerze, instruktorzy. Laudację odczytała ubrana po góralsku radna Ewa Garbacz, przedstawicielka nowotarskiego oddziału Związku Podhalan – stowarzyszenia, w ramach którego w pierwszych latach istnienia działał zespół Śwarni. 

-Godoj tu po Snopku, Różańskim i Topie… – rozpoczął z humorem Marcin Kudasik – Chciałem podkreślić,że jest to nagroda wszystkich Śwarnych – tych, którzy zespół zakładali, którzy w zespole byli instruktorami, tych wszystkich, którzy w tym zespole kiedyś tańczyli i grali i tych wszystkich, którzy w tym zespole działają w dniu dzisiejszym. To jest wasza i nasza wspólna nagroda. 

https://www.youtube.com/watch?v=qYE8LSEy9Nc&t=2s

Następnie wręczono Pamiątkowe Medale Miasta Nowy Targ – za zasługi na niwie edukacji oraz upowszechniania tradycji i kultury. Odebrali je w tym roku: organista w kościele NSPJ, dyrygent i nauczyciel Piotr Augustyn; założyciel Muzycznych Triolek, dyrygent chóru UTW Piotr Burcan; regionalista, konferansjer, kierownik zespołu “Śwarni” Marcin Kudasik; pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury Stanisław Krzak, odpowiedzialny m.in. za organizację Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda “Krajobraz Górski”,  wydarzeń teatralnych, czy  Krakowskich Salonów Poezji oraz Maciej Warpecha, kierownik i instruktor zespołów Hyrni i Mali Hyrni. Dodatkowo, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Targu ppłk Paweł Wójcik wręczył Medale Pamiątkowe wydane z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły za wkład w dokumentowanie historii dla Adolfa Szpytmy i Roberta Kowalskiego. Również w tej części odznaczeń i przemówień nie brakowało akcentów humorystycznych. 

Dopiero po dwóch godzinach nastąpiła część artystyczna. Na scenie pojawiły się dziewczynki ze Studia Piosenki Septyma – Martyna Plewa i Julia Kwak, zachwycając interpretacjami patriotycznych piosenek. Nie zabrakło akcentu regionalnego w postaci wspólnego występu zespołów Mali Hyrni, Hyrni i Śwarni, a na sam koniec z krótkim, muzycznym recitalem wystąpiła Magda Panek. 

Niedzielną akademię poprzedziło złożenie wiązanek na grobach Poległych w Obronie Ojczyzny. 

/os

Narodowe Święto Niepodległości w Nowym Targu

Bartłomiej Topa, Stanisław Snopek, Józef Różański i “Śwarni” – odbiorą tegoroczne Medale za Szczególne Zasługi dla Miasta

os 11.11.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również