Kamery live
prognoza pogody

Bartłomiej Topa, Stanisław Snopek, Józef Różański i “Śwarni” – odbiorą tegoroczne Medale za Szczególne Zasługi dla Miasta

29 września 2019 17:48

Aktor Bartłomiej Topa, dziennikarz i komentator sportowy Stanisław Snopek, najstarszy druh nowotarskiej OSP Józef Różański oraz zespół regionalny “Śwarni” – to osoby i stowarzyszenia, jakie w tym roku, podczas akademii z okazji Święta Niepodległości zostaną uhonorowane Medalami za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu. Uchwały w tej sprawie podejmą radni podczas najbliższej Sesji. 

Bartłomiej Topa, Stanisław Snopek, Józef Różański i

Z wnioskami o przyznanie tegorocznych odznaczeń, wystąpili do Rady Miasta burmistrz Grzegorz Watycha, Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Targu oraz Komisja Oświaty i Kultury Rady Miasta Nowy Targ. Wszystkie cztery wnioski rozpatrywała i opiniowała podczas posiedzenia w dniu 20 września Kapituła Honorowa Miasta Nowy Targ. 

Bartłomiej Topa to znany aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, urodziny w 1967 roku w Nowym Targu. Jest absolwentem Technikum Weterynaryjnego na Kokoszkowie i wydziału aktorskiego w łódzkiej “filmówce”. Ma w swoim dorobku wiele wybitnych ról i prestiżowych nagród, znany jest szczególnie ze współpracy z Wojciechem Smarzowskim. Wielokrotnie w wywiadach podkreśla swoje nowotarskie korzenie, bywał w Nowym Targu na premierach filmów ze swoim udziałem. 

Fot. Anna Kaczmarz/UM Nowy Targ

Stanisław Snopek – szef działu hokeja na lodzie w TVP, dziennikarz telewizyjny, publicysta internetowy, komentator sportowy. Urodzony w 1963 roku w Nowym Targu. Nagrodzony w plebiscycie “Hokejowe Orły” i “Hokejowe Gwiazdy”, legendarny komentator zimowych olimpiad sportowych oraz meczy hokejowych. Zawsze promuje Nowy Targ jako kuźnię hokejowych talentów, kreując pozytywny wizerunek miasta w ogólnopolskich mediach. Komentując mecze, zwraca uwagę na wychowanków nowotarskiego klubu i często przywołuje nazwę “Szarotek”.

fot. pzhl.org.pl

Józef Różański – ur. w 1931 roku to obecnie najstarszy strażak – senior nowotarskiej OSP. Jego zasługi dla Nowego Targu, na wielu różnych niwach, są o wiele dłuższe.  Przewodniczący Miejskiej Rady w latach 1970-1973, wiceprzewodniczący komitetu budowy obecnego MOK-u. Wieloletni dyrektor Specjalnego Ośrodka Wychowawczego na Kowańcu, poseł z ramienia Stronnictwa Demokratycznego, w latach 1976-1985. Zasłużony Działacz Ratownictwa Górskiego, Lotnictwa Polskiego, Prezes Aeroklubu Nowy Targ w latach 1978-1986, członek Podhalańskiego Koła Pszczelarzy, odznaczony najwyższym odznaczeniem tj. Statuetką ks. dr Jana Dzierżonia. Jako poseł, starał się o państwowe środki na budowę Alei Tysiąclecia oraz mostu na Białym Dunajcu. Uhonorowany Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za swoją pracę zawodową i społeczną.

fot. Anna Szopińska

Zespół Regionalny “Śwarni” – działający od 1973 roku zespół regionalny założony w Nowym Targu. Od samego początku, jego siedzibą i miejscem prób jest Miejski Ośrodek Kultury. Skupia członków z Nowego Targu i okolicznych miejscowości. Działa nieprzerwanie od 46 lat, przez jego szeregi przewinęło się około tysiąca młodych ludzi – jego skład zmienia się niemal całkowicie co 5 lat. Powstał przy nowotarskim oddziale Związku Podhalan, jednak od 15 lat działa jako niezależne stowarzyszenie. Ma na swoim koncie wiele zagranicznych występów, audycji radiowych i telewizyjnych, prestiżowych nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. trzy Złote Ciupagi na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Ostatnią – zdobytą w 2019 roku. Zespół jest też organizatorem wielu nowotarskich imprez kulturalnych. 

/os

 

os 29.09.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również