Kamery live
prognoza pogody

Narodowe Święto Niepodległości w Nowym Targu

11 listopada 2019 16:09
Wyciszenie Włącz dźwięk

Uroczystości 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się dziś w południe pod miejskim ratuszem. Hejnał z jego wieży przerwał nawet przemówienie burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychy. Oficjalną część na rynku poprzedziła Msza św. w kościele NSPJ oraz uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz i mieszkańców ulicami miasta, z banderią konną i Miejską Orkiestrą Dętą na czele. 

Mimo chłodu, w uroczystościach wzięło udział  sporo mieszkańców. Oprawę muzyczną zapewniły wydarzeniu trzy nowotarskie chóry oraz Miejska Orkiestra Dęta. Zanim złożono wiązanki pod tablicą pamiątkową,  wspólnie odśpiewano hymn narodowy, a okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha. Dziękował za wszystkie zorganizowane w ostatnich dniach uroczystości i inicjatywy patriotyczne – akademie, czy wieczornice, duszpasterzom – za wspólną modlitwę w intencji ojczyzny, mieszkańcom – za udekorowanie flagami domów w Nowym Targu. W przemówieniu wspomniał m.in. o konieczności przypominania trudnej historii, szczególnie dla młodej generacji Polaków.

-Ta nasza trudna historia związana z zaborami, wojnami, zrywami niepodległościowymi w wielu powstaniach musi kierować nasze myśli i działania do budowania wspólnoty i zgody narodowej. Historia uczy, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a wewnętrzne kłótnie i brak silnego, uczciwie i rzetelnie rządzonego państwa prowadzi prędzej czy później do utraty suwerenności. 

Burmistrz mówił też o potężnej roli kultury dla zachowania integralności narodu polskiego, również w czasach zaborów i wojen. Przypomniał, że każdy wróg, chcąc zniszczyć naród, niszczy właśnie jego kulturę.

-Ponawiam mój apel z tego miejsca, byśmy dla zachowania ducha polskości dbali o naszą kulturę poprzez zapewnienie jej należytych warunków do rozwoju i szanowali ludzi kultury, nauki i sztuki. Wyrazem tego szacunku są przyznawane w przeddzień Święta Niepodległości odznaczenia i wyróżnienia dla osób, które swoim życiem i pracą służą sprawie polskiej. 

W przemówieniu nie brakło też cytatu “kapelana ludzi gór, ludzi wolnych” ks. prof. Józefa Tischnera:- Nie ma niepodległego narodu bez niepodległych ludzi. Niepodległość to jest drzewo, gałęzie są wysoko w górze, a korzenie między nami. To z nas wyrasta niepodległa ojczyzna i jeśli my wszyscy razem będziemy duchem silni, to i nasza Polska będzie piękna i silna. I będzie naszym dobrem wspólnym, stawianym zawsze ponad partykularnymi interesami. 

Po oficjalnej części uroczystości, na rynku miał miejsce koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu nowotarskich chórów: Gorce, Echo Gorczańskie oraz Klubu Seniora. 

/os

fot. os/pk

„Nowy Targ to moja mała ojczyzna” – akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

os 11.11.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również