Kamery live
prognoza pogody

Dni drukarstwa w muzeum drukarstwa w Nowym Targu

29 kwietnia 2024 15:04

Po raz trzeci w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu będzie możliwość spotkania się z żywą historią druku typograficznego. W trakcie Dni Drukarstwa, które odbędą się 17 – 18 maja 2024 r. organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w wykładach, warsztatach i pokazach XIX – wiecznego druku typograficznego, prowadzonych przez mistrzów sztuki drukarskiej: Eryka Woźniaka i Janusza Karpińskiego.

Dni drukarstwa w muzeum drukarstwa w Nowym Targu

Uruchomione zostaną maszyny drukarskie i introligatorskie, w tym unikatowa na skalę światową maszyna typograficzna z napędem ręcznym Helbig & Müller datowana na 1848 rok, o numerze seryjnym 162. Na świecie jeszcze jeden egzemplarze tej maszyny znajduje się w Deutsches Museum w Monachium. Jest to najstarsza maszyna drukująca w Polsce, która w 2021 roku, po zakończonym procesie rewitalizacji, po raz pierwszy od ponad 60 lat pokazała swoje niezwykłe możliwości poligraficzne.
W tym roku, z okazji 100-rocznicy śmierci Franza Kafki muzeum drukarstwa zmierzy się z wydrukiem “Aforyzmów z Zürau” w formie książki leporello wg projektu Wiktorii Kowalczyk – Szlagi, ilustracje do książki wykonał prof. Zbigniew Bajek, a tłumaczenie: Waldemar Wierzba (dzięki uprzejmości prof. Zbigniewa Bajka).

W programie:
17 maja 2024 (piątek)
10.00 rozpoczęcie Dni Drukarstwa w Nowym Targu
10.15 – 13.00 warsztaty typograficzne na unikatowej maszynie Helbig & Müller z 1848 r., maszynie typu “Boston” i maszynach introligatorskich dla młodzieży i dzieci szkół podstawowych i ponadpodstawowych, prowadzenie: mistrzowie sztuki drukarskiej: Eryk Wożniak i Janusz Karpiński.(obowiązują zapisy tel. 18 26 412 42 lub e-mail: [email protected])
10.30 – wykład i warsztaty prowadzone przez prof. Zbigniewa Bajka pt. “Wolność – granice tożsamości”.
14.30 – 18.00 druk okolicznościowej książki artystycznej pt. “Aforyzmy z Zürau” autorstwa Franza Kafki z okazji 100. rocznicy śmierci pisarza – pokazy druku typograficznego.
18.00 – otwarcie wystawy prof. Zbigniewa Bajka pt. “Granice Tożsamości”.
18 maja 2024 (sobota)
12.00 – 17.00 Druk książki artystycznej pt. “Aforyzmy z Zürau” autorstwa Franza Kafki.
17.00 – Rozpoczęcie 13. Nocy Muzeów w Nowym Targu.
19.30 – 20.30 Wykład “Feniks z pod Tatr” – rewitalizacja maszyny typograficznej Helbig & Müller z 1848 r. prowadzenie: Eryk Woźniak i Janusz Karpiński.
17.30 – 23.00 Pokazy druku typograficznego na maszynach drukarskich i introligatorskich, wykonywanie druków pamiątkowych i okolicznościowych.

Organizator:
Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu
Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu
Mecenat wydarzenia:
Firma 3M Poland Sp. z o.o. – dystrybutor papieru i materiałów poligraficznych
Firma MMR Group Sp. z o.o. rozwiązania produktowo-usługowe na polski rynek poligraficzny
Firma Huber Group Polska Spółka z o.o. producent specjalistycznych farb drukarskich
Firma Zing S.A – dystrybutor papieru oraz specjalistycznych podłoży dla poligrafii
Firma Wolff Poligrafia Sp. z o.o. – materiały i urządzenia dla poligrafii

Partnerzy:
Firma Sotilo
Patronat honorowy:
Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie – prof. Andrzej Bednarczyk

/źródło: Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu/

Andrzej Lach 29.04.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również