nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Goście z Litwy na XIX Jarmarku Podhalańskim

Jak w ostatnich latach także i na XIX Jarmarku Podhalański zawitają goście z Litwy. W piątek 16 sierpnia o godz. 17.30 wystąpią dwa Chóry „Versme” i „Melodija” oraz Zespół folklorystyczny „RATILELIS”. Warto poznać tak bliską, a jednak już inną kulturę. Wstęp wolny.

Chór „Versme”

Centrum Kultury Ramuczju, sala rekreacji Domejkawy, powiat Kaunas, Litwa.

            Chór „Versme” został założony w 1995 roku. Od pierwszego dnia powstania chóru, kierownikiem artystycznym jest Rasa Endriukaitiene. W repertuarze chóru są sakralne i oryginalne utwory klasyczne litewskich i zagranicznych kompozytorów oraz ludowe i współczesne piosenki. Chór jest aktywnym uczestnikiem festiwali piosenki Litwy, brał udział w międzynarodowych festiwalach chóralnych-konkursach na Litwie, w Polsce, Austrii, gdzie zdobył godne nagrody. W 2002 roku wydali audio album „U Źródła”, na 25-lecie działalności twórczej przygotowuje nowe wydanie jubileuszowego albumu. W chórze są kobiety i mężczyźni w różnym wieku i różnych zawodów a wszystkich łączy jeden cel – miłość do pieśni i chóralnej muzyki.

 

Chór „Melodija”

Centrum Kultury i Sportu, m.Garliawa, powiat Kaunas, Litwa.

            Pierwszy koncert nowego składu chóru dorosłych odbył się 11 marca 1997 roku, ta data jest uważana za „urodziny” chóru Melodia. Od 2008 r. chórem zawodowo kieruje kierownik artystyczny Ramune Navickiene. Repertuar chóru obejmuje utwory litewskiej i zagranicznej klasyki, pieśni ludowe, sakralne, bożonarodzeniowe oraz wielkanocne pieśni. MELODIA  występuje w świętach pieśni i tańca z Litwy, bierze udział w festiwalach chóralnych i różnych konkursach. W chórze jest 30 śpiewaków. Są to osoby w różnym wieku, różnych profesji a wszystkich jednoczy miłość do sztuki. Chór Melodija ceni i pielęgnuje stare tradycje chóralne.

 

Zespół folklorystyczny RATILELIS

Kier. art.: Alvyda Česiene, Skaiste Gecevičiene, Irena Vaitkevičiute

Centrum Kultury Narodowej, m. Kowno, Litwa

                Zespół folklorystyczny „Ratilelis” powstał w szkole Św. Mateusza  w Kownie w 1991 r. Po kilku latach swoją działalność przeniósł do Centrum Kultury Narodowej w Kownie. W zespole są dzieci i młodzież od 7 do 19 lat, tutaj grają na ludowych litewskich instrumentach, śpiewają pieśni, tańczą tradycyjne tańce ludowe.  Działalność twórcza uczestników zespołu folklorystycznego jest zróżnicowana – to edukacyjny program w szkołach i przedszkolach, koncerty w Kownie i poza jego terenem, udział w republikańskich i międzynarodowych projektach twórczych. Zespół jest aktywnym uczestnikiem i wielokrotnym laureatem międzynarodowych festiwali i konkursów. Ratilelis był na międzynarodowym festiwalu „Bałtyk” w Estonii i na „Praskich dniach folkloru” w Czechach. A w 2010 i 2017 r.  uczniowie zespołu przywieźli zasłużoną nagrodę z międzynarodowego festiwalu-konkursu w Bułgarii, stali się posiadaczami Złotego Orfeusza, a kierownikowi nadano tytuł Maestro.

0 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna