Kamery live
prognoza pogody

“Czekając na wiatr”. W Krakowie trwa wystawa prac poświęconych tematowi smogu

3 marca 2020 16:05

„Dama z gronostajem” i siostra Faustyna w maseczkach antysmogowych, mocne w przekazie, zaangażowane plakaty, sugestywne zdjęcia małopolskich miast i wsi. W Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY w Krakowie trwa wystawa prac współczesnych artystów zatytułowana „Czekając na wiatr”. Na ekspozycji znalazło się także zdjęcie pogrążonego w smogu Nowego Targu. 

Na ekspozycję składają się prace blisko 30 twórców. To m.in. prezentacje multimedialne, grafiki, obrazy, mikro- i makrofotografie, a nawet… pluszowe modele szkodliwych substancji z powietrza, którym oddychamy w Małopolsce. Do wystawy przyczynili się  wybitni specjaliści w zakresie badań zanieczyszczeń powietrza: prof. Piotr Kleczkowski, prof. Wanda Wilczyńska-Michalik i prof. Marek Michalik, dr Bartłomiej Pietras. Wśród autorów prac znalazł się m.in. pochodzący z Nowego Targu Michał Adamowski, prezentując ujęcie zimowej Stolicy Podhala z lotu ptaka. 

Organizatorem i kuratorem niezwykłej wystawy jest krakowski artysta dr Tomasz Wełna, od wielu lat zaangażowany w działania antysmogowe. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo, w którym znajdziemy informacje o wpływie smogu na zdrowie oraz teksty ludzi nauki, mediów, działaczy społecznych.

– Wszystkie osoby zaangażowane w akcję łączy jedno wspólne dążenie: aby już wkrótce w Małopolsce nie trzeba było więcej czekać na wiatr – mówi kurator wystawy dr Tomasz Wełna.

-Również poprzez sztukę możemy zwracać uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza, edukować a czasem dotrzeć do sumień poprzez wrażliwość artystów – mówił podczas wernisażu wystawy wicemarszałek Tomasz Urynowicz, który objął wystawę patronatem honorowym. 

Ekspozycję można oglądać do 12 marca 2020. Siedziba Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY mieści się przy ul. Zakopiańskiej 62 w Krakowie.

źródło: UM WM

os 03.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również