Kamery live
prognoza pogody

Podhalański Obszar Funkcjonalny – z nadzieją na pozyskanie większych środków na inwestycje

9 listopada 2021 15:19

Podczas ostatniej sesji, Rada Powiatu Nowotarskiego przyjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie i przystąpienie do stowarzyszenia o nazwie Podhalański Obszar Funkcjonalny. Wcześniej podobną uchwałę przyjęła już Rada Miasta Nowy Targ. Powołanie stowarzyszenia ma umożliwić pozyskiwanie większych środków finansowych na inwestycje, które swoim zasięgiem obejmują więcej niż jedną gminę.

Podhalański Obszar Funkcjonalny - z nadzieją na pozyskanie większych środków na inwestycje

Inicjatywa powołania Stowarzyszenia o nazwie „Podhalański Obszar Funkcjonalny” powstała w związku z najnowszą perspektywą  finansową UE przewidzianą na lata  2021-2027, w której będzie możliwość wsparcia finansowego dla średnich miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze – czyli takich jak Nowy Targ i Zakopane – ale  tylko pod warunkiem zawiązania formalnego partnerstwa pomiędzy samorządami tych miast oraz powiązanymi z nimi funkcjonalnie gminami, czy powiatami.

Rozwój Nowego Targu i Zakopanego jest ściśle powiązany z rozwojem regionu i gmin otaczających te miasta, tworzących tzw. obszar funkcjonalny miasta. Współpraca w ramach miejskich obszarów funkcjonalnych jest – jak wskazano w Strategii Rozwoju Województwa „Małopolska 2030” – “istotna z punktu widzenia poprawy skuteczności koordynacji procesów rozwojowych i efektywności systemu świadczenia usług publicznych”. 

Propozycja utworzenia stowarzyszenia pojawiła się na fali prowadzonych konsultacji i spotkań z gminami z terenu powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego oraz samorządami powiatowymi. Dalsze czynności zawiązania wspomnianego stowarzyszenia będą realizować reprezentanci gmin i powiatów na zgromadzeniu założycielskim Stowarzyszenia, wskazani wcześniej w uchwałach podjętych przez poszczególne rady.

Jubileusz 140-lecia OSP Nowy Targ podczas Sesji Rady Miasta

XXXIV Sesja Rady Miasta Nowy Targ (NA ŻYWO)

os 09.11.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również