Kamery live
prognoza pogody

Dzień Ziemi – odwdzięczyć się Planecie

23 kwietnia 2024 12:11

NOWY TARG. Był ich prawdziwy tłum – tylko, że w zimowych płaszczach, kurtkach, czapkach. Na świętowanie Międzynarodowego Dnia Ziemi dała się do Parku Miejskiego zaprosić cała rzesza uczniów miejskich szkół podstawowych oraz Zespołu Szkół Technicznych i Placówek.

Dzień Ziemi – odwdzięczyć się Planecie

Była to rzeczywiście szeroko zakrojona i atrakcyjna w formach edukacja ekologiczna. Zorganizowały ją referaty ochrony środowiska, gospodarki komunalnej i gospodarki odpadami Urzędu Miasta, zapraszając różnych gości. Pojawiły się przy altanie stoiska Wód Polskich oraz Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Młodzież pod okiem fachowych sił z Zakładu Zieleni zakładała  kwietną łąkę, a najmłodsi poszli z wędkarzami nowosądeckiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego zarybiać potok Czarny Dunajec. Przywieziony specjalnym transportem narybek miał 6 – 7 cm długości.

Dla tych najmłodszych były też animacje z muzyką i zabawy edukacyjne. Pszczelarze wygłosili pouczającą prelekcję. Cały czas rozdawane były worki oraz rękawiczki, które posłużą do akcji sprzątania świata.  

Gdy młodsi i starsi uczniowie działali na terenie parku, pracownicy MZWiK-u sprzątali wał przeciwpowodziowy prawego brzegu Czarnego Dunajca, a młodzież wraz z przedstawicielami Nadzoru Wodnego w Nowym Targu poszła sprzątać okolicę. Z większą intensywnością sprzątaniowych akcji trzeba będzie oczywiście zaczekać na cieplejszą pogodę. 

Na stoiskach Wód Polskich i MZWiK-u można było usłyszeć wiele ciekawostek o obiegu wody w przyrodzie i ochronie środowiska, ale też – po rozwiązaniu krzyżówek –  wygrać fajne i praktyczne gadżety.

Pogoda była rzeczywiście niesprzyjająca, ale wielu nauczycieli zabrało ze stoisk ulotki, które będą nieocenionym materiałem bardzo pomocnym na lekcjach przyrody. Eko-edukacja i dbałość o naszą Planetę w każdym aspekcie nie tylko od święta są bowiem obywatelskim obowiązkiem – od przedszkola po siwiznę. 

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 23.04.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również