Kamery live
prognoza pogody

Uroczysta sesja Rady – z Honorowymi Obywatelstwami, odznaczeniami, gośćmi z bliźniaczych miast

25 czerwca 2016 16:06
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG.

Jednym z głównych wydarzeń kulminacji jubileuszu 670-lecia miasta była uroczysta sesja Rady Miasta. Przybyły na nią delegacje wszystkich bratnich miast Nowego Targu. Grono Honorowych Obywateli powiększyło się na tej sesji o trzy osoby. 

Wśród gości byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatowych, mundurowych służb, Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Euroregionu „Tatry”, Zarządu Głównego Związku Podhalan, Klubu Sportowego Podhale, Polskiej Hokej Ligi, organizacji kombatanckich, wielu instytucji i stowarzyszeń, sąsiednich gmin; także dyrektorzy, właściciele firm, mieszkańcy. Nie brakło wiceburmistrza Rabki-Zdroju i burmistrza Zakopanego. Radnych wojewódzkich reprezentował Stanisław Barnaś, który wystąpił do wojewody o nadanie Nowemu Targowi Medalu Polonia Minor. Z powiatu sztumskiego na Pomorzu przyjechała 7-oosbowa delegacja gminy Stary Targ z sołtysem wsi Nowy Targ, a jednocześnie przewodniczącym starotarskiej Rady w składzie. Witał burmistrz Grzegorz Watycha i swojego poprzednika, Marka Fryźlewicza. Jeszcze wcześniejszy burmistrz, Czesław Borowicz, dotrzeć akurat nie mógł, ale przysłał serdeczne życzenia. 

Podniosły charakter nadało spotkaniu wykonanie przez Chór „Echo Gorczańskie” oryginalnego, Kazimierzowskiego aktu lokacji. Hejnał, czyli motyw z pieśni „Idzie Jasiek na zbój”, skomponowanej przez prof. Józefa Edmunda Titza, odegrało potem trio trębaczy. 

Jubileuszową mowę głosił przewodniczący Rady, Janusz Tarnowski, on też odczytywał listy gratulacyjne. 

Burmistrz Grzegorz Watycha, przy urodzinach Nowego Targu – „małego miasta z wielkim duchem”, zachęcał do wzajemnej życzliwości, do odwiedzenia kogoś, do wykonania telefonu, umówienia się na spotkanie. Wspominał i tych, których los rzucił z dala od rodzinnego gniazda.

Akty nadania Honorowego Obywatelstwa oraz statuetki Św. Katarzyny burmistrz i przewodniczący Rady wraz z posłem Edwardem Siarką wręczyli dwójce obdarowanych tym zaszczytnym tytułem: Wandzie Szado-Kudasikowej z uznaniu jej zasług dla oświaty, kultury, regionalizmu i podhalańskiej poezji oraz Tadeuszowi Błażusiakowi – kilkukrotnemu Mistrzowi Polski i  Świata w zawodach enduro. W imieniu przebywającego na obozie treningowym w Hiszpanii „Taddy’ego”, statuetkę i akt odebrał jego starszy brat i zarazem menedżer – Wojciech. Trzeci Honorowy Obywatel – Janusz Stokołosa – twórca muzyki teatralnej, filmowej i musicali, prezes spółki Studio Buffo, miał odebrać, co mu miasto przyznało nazajutrz, przed musicalem „Hity Buffo”.

Prócz Honorowych Obywatelstw były też Medale za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu. Przyznano je chórmistrzowi, dyrygentowi i organiście  – Piotrowi Augustynowi, rzeźbiarzowi Michałowi Batkiewiczowi, romaniście, animatorowi Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Nowym Targu, zasłużonemu dla współpracy z miasta z podparyskim Evry – Konradowi Nowakowi oraz Towarzystwu Sportowemu Old Boys Podhale.  

Urodzinowe życzenia składali miastu i jego mieszkańcom Słowacy z delegacji Kieżmarku i Popradu; Francuzi z Evry, Niemcy z Radevormwald, Włosi z Roverbelli, także goście z gminy Stary Targ i sołectwa Nowy Targ na Pomorzu. Z prezentami pospieszyły rabczańskie i zakopiańskie władze, delegacja Zarządu Głównego Związku Podhalan na czele z prezesem Andrzejem Skupniem. Dużą radość w sali wywołało zapewnienie prezesa spółki Polska Hokej Liga, Janusza Wierzbowskiego, że dołoży starań, by kolejny jubileusz miasto miało już nową lodową halę. 

Na gości czekał urodzinowy tort z fotografią niegdysiejszych jarmarków przed ratuszem. Trzy tortowe kręgi wjechały też na scenę, iskrząc sztucznymi ogniami. 

Czasu na pogwarki przy torcie nie zostało jednak wiele, bo sesja przedłużyła się do 3 godzin i wielu prosto z niej spieszyło na Mszę św. w intencji miasta, z dziękczynieniem za wszystkie dni i lata od 22. czerwca 1346 r., kiedy Kazimierz Wielki lokował go na prawie niemieckim. 

NT24TV 25.06.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również