Kamery live
prognoza pogody

W Zakopanem rozpoczynają się obchody 25 rocznicy wizyty św. Jana Pawła II

28 marca 2022 16:42
Wyciszenie Włącz dźwięk

Podczas pielgrzymki do Polski w 1997 roku Jan Paweł II odwiedził Zakopane. U podnóża Wielkiej Krokwi celebrował Mszę Świętą, w trakcie której hołd Ojcu Świętemu złożyli górale. Z tej okazji Archidiecezja Krakowska, we współpracy z miastem Zakopane oraz powiatem tatrzańskim, przygotowuje uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. 

28 marca odbyła się konferencja prasowa przed obchodami 25 rocznicy wizyty Papieża-Polaka w Zakopanem. W Centrum Formacyjno-Szkoleniowym w Księżówce pojawiły się władze Zakopanego jak i Archidiecezji Krakowskiej.

Na początku głos zabrał bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który przypomniał okoliczności pielgrzymki św. Jana Pawła II w 1997 r. Powiedział, że te wydarzenia na zawsze wpisały się w pamięć Polaków. Dodał, że 6-7 czerwca biskupi zgromadza się na 392. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Księżówce i będą omawiali wszystkie kwestie związane z Kościołem w Polsce. To wydarzenie będzie połączone z obchodami 25. rocznicy spotkania św. Jana Pawła II z góralami na Podhalu. 6 czerwca o 18:00 celebrowana będzie Eucharystia pod Wielką Krokwią, w miejscu gdzie Msze św. odprawił sam św. Jan Paweł II. To wydarzenie będzie miało wymiar religijny, kulturalny i pozwoli na nowo przeżyć treści, które przekazywał Ojciec Święty. 7 czerwca o 7:30 w Ludźmierzu także będzie celebrowana Eucharystia, w nawiązaniu do Mszy św., którą w tym miejscu odprawił papież.

Ks. Bogusław Filipiak – dziekan dekanatu zakopiańskiego, przybliżył wydarzenia religijne, wiążące się z rocznicą. 8-9 kwietnia odbędzie się Ekstremalna Droga krzyżowa drogą papieską do Ludźmierza. 10 kwietnia o 20:00 wszystkie parafie będą uczestniczyły w drodze krzyżowej ulicami Zakopanego, zmierzając z ul. Krupówki do kościoła św. Krzyża. 28.03 zostanie otwarta wystawa „Co ja z wami mam. Duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły” i będzie dostępna aż do września. Przy Księżówce zostanie zaprezentowana wystawa z cytatami św. Jana Pawła II. 15 maja o 12:30 w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Cyrhlii odbędzie się koncert „Nie lękajcie się”. 13 maja po uroczystościach Maryjnych przejdzie procesja z Krzeptówek przez Krupówki do św. Krzyża.  22 maja o 17:30 odprawiona zostanie Msza św. z modlitwą uwielbienia „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Cyrhlii. Od 31 maja do końca czerwca na w parafii Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach będzie dostępna wystawa, związana z 25-leciem konsekracji tej świątyni. 3 czerwca o 14:00 w kościele pw. Świętego Krzyża będzie Dekanalny Dzień Chorego, w nawiązaniu do spotkania mktóre z papieżem odbyło się w tym miejscu 25 lat temu. 4 czerwca pielgrzymka „Sursum Corda” przebędzie drogę z Krzeptówek do Ludźmierza, i zostanie zakończona Mszą św. o 18:00. Także 4 czerwca o 18:00 w kościele św. Krzyża odbędzie się koncert „Turliki papieżowi”. W kościele św. Krzyża 4 czerwca i 5 czerwca w kościele Miłosierdzia Bożego na Chrmacówkach będzie czuwanie modlitewne o dary Ducha Świętego. Proponowane są różne atrakcje dla dzieci pierwszokomunijnych, m.in. 6 czerwca od 10:00 do 13:00 na Średniej Krokwi będą miały miejsce skoki dla św. Jana Pawła II, podczas których dzieci mogą spotkać się z polskimi skoczkami. 11 czerwca zespół „Giewont” da koncert papieżowi w sanktuarium na Olczy i 12 czerwca w sanktuarium św. Antoniego na Bystrem.

Naczelnik wydziału kultury miasta Zakopane, Joanna Staszak, uzupełniając słowa ks. Bogusława Filipiaka, wskazała na papieską majówkę na Bachledówce, którą odbędzie się 8 maja. 26 czerwca zostanie odprawiona Msza św. odpustowa w 39. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej. W tym samym dniu od 8:00 obędzie pielgrzymka dziękczynna za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II do Doliny Jarząbczej. Rada Miasta Zakopane uchwaliła rok 2022 rokiem 25-lecia wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem. 18 maja na ul. Krupówki zostanie zaprezentowana wystawa plenerowa „Na końcu zostałem góralskim papieżem”. 19 maja w Wilii Czerwony Dwór odbędzie się koncert pieśni polskiej w hołdzie Janowi Pawłowi II. 20 i 21 maja będzie miało miejsce Forum Górskie z hasłem „25. rocznica wizyty św. Jana Pawła II na Podhalu. 3 czerwca w Wilii Czerwony Dwór zostanie otwarta wystawa fotograficznej Pawła Murzyna „Błogosławione chwile”. 4-6 czerwca w Zakopiańskim Centrum Kultury będzie aukcja charytatywna. 4 czerwca odbędzie się opera góralska, a 5 czerwca wyruszy samochodowa pielgrzymka strażaków z Krzeptówek.

/źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej/

redakcja 28.03.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również