Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

8. lutego. Na 10-lecie śmierci ks. Tadeusza Juchasa – pomnikowa biografia

7 lutego 2025 21:08

LUDŹMIERZ. Żył między nami człowiek bez pychy, bez chciwości, bez zazdrości, bez gniewu, bez lenistwa, bez fałszywego świadectwa przeciwko nam. Mieliśmy w nim bliźniego swego. Odszedł. Czy została tylko fotografia?.. Takie motto oświetla pomnikową publikację autorstwa prof. Anny Mlekodaj: „Kustosz 600-lecia. Opowieść o życiu ks. Tadeusza Juchasa (1949 – 2014)”.

 

8. lutego. Na 10-lecie śmierci ks. Tadeusza Juchasa – pomnikowa biografia

Książka o ludźmierskim kustoszu została wydana w 10. rocznicę jego śmierci. Na tę niezwykłą biografię – wpisaną  w tło ważnych wydarzeń religijnych, społecznych i historycznych –  składa się sześćset bogato ilustrowanych stronic.

Na promocję wydawnictwa zapraszają Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, Fundacja Sursum Corda i Autorka. Odbędzie się ona w najbliższą sobotę, 8 lutego, w nowo wybudowanym Domu Pielgrzyma. Spotkanie poprowadzi Stanisław Łukaszczyk, a muzycznie ubarwi zespół „Podhalanie”. Poprzedzi je natomiast (o godz. 17.00) uroczysta Msza Św. w ludźmierskiej bazylice, celebrowana przez kard. Stanisława Dziwisza.

Ks. prałat Tadeusz Juchas urodził się w 1949 roku w Starem Bystrem. Miał 3 lata, gdy śmierć zabrała mu matkę. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Jabłonce wstąpił do Krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W maju 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego Metropolity Krakowskiego – kardynała Karola Wojtyły. Posługę duszpasterską pełnił w parafiach Podwyższenia Krzyża Świętego w podkrakowskiej Luborzycy, Św. Andrzeja w Gilowicach niedaleko Żywca. Św. Józefa w Krakowie-Podgórzu, Św. Klemensa w Wieliczce.

20 grudnia 1985 r. został mianowany administratorem parafii w Ludźmierzu. Przez niemal trzydzieści lat swojej posługi uczynił to miejsce prawdziwą duchową stolicą regionu. W Sanktuarium powstały między innymi Dom Pielgrzyma i Maryjny Ogród Różańcowy, a kościół został gruntownie odnowiony. Ludźmierz gościł często ważne osobistości, przeżywał niezwykłe chwile. Najważniejszym z wydarzeń była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w 1997 r., podczas szóstej pielgrzymki do ojczyzny. W 2001 roku, z jego inicjatywy, kościół został podniesiony do rangi Bazyliki Mniejszej. Kult Matki Bożej Ludźmierskiej rozszerzył się na cały świat, docierając m.in. do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Ziemi Świętej, nawet na Dominikanę.

Kusztoszowanie ks. Juchasa w ludźmierskim Sanktuarium, prócz pracy duszpasterskiej, wypełniała intensywna działalność charytatywna i społeczna. Był on kapelanem Związku Podhalan, Akcji Katolickiej, Rycerzy Kolumba, strażaków powiatu nowotarskiego; inicjatorem i współorganizatorem Święta Bacowskiego, Dożynek Podhalańskich i Konkursu Poezji Religijnej. Gościł w Sanktauarium doroczną Pielgrzymkę Sursum Corda. Wspierał zachowanie tradycji i rozwój kultury góralskiej. Sam świecił przykładem miłości Boga, drugiego człowieka i ojczystej ziemi.

W 2007 roku księdza Juchasa odznaczono Medalem za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu. Dwa lata później  prezydent Lech Kaczyński, podczas wizyty na Podhalu, uhonorował go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ostatnią wielką inicjatywą ludźmierskiego proboszcza było zorganizowanie i piecza nad uroczystościami 50. rocznicy koronacji figury Matki Bożej Królowej Podhala.

Po zmaganiach z ciężką chorobą, ksiądz Tadeusz Juchas odszedł do wieczności 17 maja 2014 roku. Uroczysta Msza Święta w jego intencji zgromadziła setki Podhalan wdzięcznych za jego posługę, postawę i dzieła.

(asz)

Fot. Sanktarium MBL, asz, bes

Anna Szopińska 07.02.2025
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również