Kamery live
prognoza pogody

Od dziś dyspensa od uczestnictwa w Mszach Świętych

17 października 2020 17:33

Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski poinformował, że wraz z nałożeniem przez rząd obostrzeń co do liczby wiernych znajdujących się w uroczystościach religijnych udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Zmiany w Archidiecezji Krakowskiej weszły w życie z dniem dzisiejszym i będą obowiązywać aż do odwołania.

Od dziś dyspensa od uczestnictwa w Mszach Świętych

Fot. Nowytarg24.tv

W dekrecie dotyczącym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych nabożeństwach czytamy, że “należy przestrzegać zasad wynikających z objęcia terenu parafii żółtą lub czerwoną strefą” oraz że z tego powodu “nie wszyscy wierni, mimo gorącego pragnienia, będą mogli brać udział we Mszy Świętej w niedzielę oraz w innych dniach nakazanych”. Archidiecezja Krakowska apeluje o zachowanie bezpiecznej odległości między wiernymi oraz zakrywanie ust i nosa wewnątrz świątyni. Jednocześnie podkreśla, że to na księżach i proboszczach parafii spoczywa obowiązek precyzyjnego poinformowania wiernych o obowiązujących zasadach dot. zgromadzenia liturgicznego oraz o ustanowionej dziś przez metropolitę krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego dyspensie.

“Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy w dniu nakazanym nie jest grzechem” – czytamy w komunikacie Kurii Krakowskiej na temat udzielonej dyspensy. Ponadto w dekrecie zawarto zalecenia co do samego obrzędu przyjmowania Komunii Świętej. “Należy go tak sprawować, by każdy mógł według własnej wrażliwości przyjąć Najświętszy Sakrament na dłoń lub do ust, z zachowaniem takiej właśnie kolejności rozdawania Komunii”.

Arcybiskup Jędraszewski kieruje swoje słowa nie tylko do wiernych Kościoła Katolickiego, ale także do duszpasterzy, zachęcając ich do zapewnienia wierzącym transmisji z niedzielnego nabożeństwa.

“Tam, gdzie jest to możliwe, powinno się przywrócić bądź kontynuować transmisje nabożeństw poprzez dostępne środki przekazu. Szczególnie osoby korzystające z dyspensy będą dzięki temu mogły wyrazić łączność ze wspólnotą i przez wzmożoną osobistą modlitwę wyjednywać światu ocalenie” – czytamy w dekrecie KK.

A my przypominamy, że w każdą niedzielę za pośrednictwem naszego portalu internetowego Nowytarg24.tv oraz kanału telewizyjnego NTVK można oglądać transmisję Mszy Świętych z Parafii św. Jana Pawła II w Nowym Targu. Transmisja nabożeństwa rozpocznie się jutro o godzinie 10:00.

/źródło: Archidiecezja Krakowska/

Piotr Starmach 17.10.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również