Kamery live
prognoza pogody

Smog a zdrowie – kampania informacyjna dla pacjentów z powiatu nowotarskiego

27 października 2017 21:25

Starostwo Powiatowe w Nowym Targu wraz z Nowotarskim Alarmem Smogowym rozpoczęło kampanię edukującą pacjentów o wpływie zanieczyszczenia powietrza na ich zdrowie. W powiecie nowotarskim regularnie zdarzają się dni, w ciągu których poziom zanieczyszczenia powietrza jest tak wysoki, że stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Smog a zdrowie – kampania informacyjna dla pacjentów z powiatu nowotarskiego

– Celem kampanii jest uświadomienie pacjentom, że niestety część ich problemów zdrowotnych ma związek z przebywaniem w katastrofalnie zanieczyszczonym powietrzu. Przed ryzykiem związanym ze smogiem możemy się chronić, jednak najpierw musimy być go świadomi – mówi Łukasz Janik, lekarz rodzinny z Nowej Białej.

Pomysłodawcami kampanii są nowotarscy lekarze, którzy czują się zobowiązani informować o negatywnych skutkach smogu osoby najbardziej zagrożone. Należą do nich m.in: ciężarne kobiety, dzieci, seniorzy, osoby przewlekle chore, cierpiące na choroby układu krążenia i układu oddechowego. Te grupy społeczne powinny w tym czasie unikać przebywania na otwartym powietrzu i zrezygnować z wietrzenia domu.

– Chcemy uniknąć sytuacji, w których przykładowo pacjent z niewydolnością serca, nadciśnieniem czy chorobą płuc decyduje się na spacer, gdy na zewnątrz poziom toksycznego pyłu zawieszonego PM10 przekracza dopuszczalne normy – dodaje lek. Łukasz Janik.

Z ulotek wręczanych w gabinetach lekarskich pacjenci dowiedzą się co to jest smog, jaka jest jego główna przyczyna, co robić podczas smogu oraz jak sprawdzać aktualną jakość powietrza.

źródło: NAS

NT24TV 27.10.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również