Kamery live
prognoza pogody

Nowe rysie w Gorcach! Kocica z młodymi pod Turbaczem

Dwa małe kocięta rysia wraz z matką uchwyciły kamery jednej z fotopułapek zamontowanych w Gorczańskim Parku Narodowym. Zdaniem przyrodników są to osobniki nowe, które dopiero przyszły się na ten teren. Parkowcy liczą, że w Gorcach spodoba się im na tyle, że największe polskie dzikie koty zostaną u nas na stałe. 

 

Nowe rysie w Gorcach! Kocica z młodymi pod Turbaczem

Ryś euroazjatycki to największy drapieżnik z rodziny kotowatych w Polsce. Na wolności rysie występują w północno-wschodniej i południowej części Polski. Populację szacuje się na około 200 osobników, z czego większość występuje w Karpatach. Trzeba mieć bardzo dużo szczęścia, aby spotkać się z tym dzikim kotem w jego naturalnym środowisku.

Nowe rysie pod Turbaczem

– Na terenie GPN pojawiła się pojawiła się nowa kotka z dwoma kociętami – napisał na swoim Facebooku Gorczański Park Narodowy. – Młode mają ładne, wyraźnie plamkowane futro. Mamy nadzieję, że zostaną z nami dłużej.
 

– W GPN monitorujemy rysie już od blisko 20 lat i mamy ich obecnie na terenie parku około 50 – mówi w rozmowie z NowyTarg24.tv doktor Jan Loch, pracujący w parku. – To osobniki stale u nas mieszkające. Do tego często zdarzają się zwierzęta migrujące z innych terenów. Do 2019 roku mieliśmy na naszym terenie bardzo fajną i płodną kotkę. Ona nam jednak zniknęła. Dlatego cieszymy się, że być może w parku osiedli się jej następczyni. Wydaje nam się, że ta kotka, którą nagraliśmy fotopułapką, mieszkała dotychczas w okolicach Limanowej – dodaje.

Rysie lubią długie wędrówki

Jak się okazuje wizyta matki z dwoma kociakami nie była pierwszą jaką przyrodnicy z Gorczańskiego Parku Narodowego odnotowali w ostatnim czasie. Pod koniec października inna fotopułapka zrobiła zdjęcie kota, który przyszedł aż ze Słowacji. To osobnik szczególny bo od dwóch lat nosi na szyi specjalną obrożę zbierającą dane. Dzięki niej naukowcy odkrywają tajemnice rysi. 

Przemysław Bolechowski 05.11.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Maja i Staszek G. 18:29 07.11.2021

Dziękujemy za takie piękne nagranie tych cudownych kotków.

Zobacz również