Kamery live
prognoza pogody

Pracowity weekend dla ratowników TOPR (zdjęcia)

17 października 2022 14:16

Od soboty TOPR udzielił pomocy 10 osobom. Niestety nie obyło się bez wypadków śmiertelnych.

Pracowity weekend dla ratowników TOPR (zdjęcia)

W sobotę ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ewakuowali śmigłowcem turystkę z Doliny Roztoki, która skarżyła się na problemy kardiologiczne. Wyruszyła także ekipa poszukiwawcza po zgłoszeniu o zaginięciu mężczyzny.

– W sobotę o godzinie 18 na Centralę TOPR wpłynęło zawiadomienie od rodziny o braku kontaktu z jednym z jej członków, który w piątek udał się do Morskiego Oka. Jego telefon był ciągle aktywny. Po rozmowie ze zgłaszającymi wytypowano, że turysta mógł udać się na samotną wycieczkę w rejon Przełęczy Pod Chłopkiem oraz Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego.
Zaraz po otrzymaniu zgłoszenia, do Morskiego Oka udała się 6 osobowa grupa ratowników wyposażona w drony oraz urządzenie do poszukiwania telefonów komórkowych.
Przed godziną 22 ratownicy znajdujący się w Mięguszowieckim Kotle (tzw. Bandziochu) natrafili na plecak, a następnie na ciało poszukiwanego turysty – informują ratownicy TOPR.

Ze względu na trudno dostępny teren oraz noc zdecydowano, że ciało mężczyzny zostanie przetransportowane dopiero po wschodzie słońca.

– W niedzielę tuż po godzinie 8 rano śmigłowcem do Bandziocha przetransportowano 6 ratowników, którzy w noszach przy użyciu lin opuścili ciało turysty w bardziej dogodne miejsce, a następnie śmigłowcem przetransportowali je na lądowisko śmigłowca i przekazali Policji – opisują akcję ratunkową TOPRowcy.

W niedzielę po południu ratownicy musieli pomóc rodzinie, która utknęła w stromym i zaśnieżonym terenie. 5-cio osobowa rodzina nie była odpowiednio wyposażona do takiej wędrówki.

– Około godziny 15 śmigłowcem w rejon Zawratu przetransportowano 3 ratowników, którzy przy pomocy lin opuścili w bezpieczne miejsce, a następnie pieszo sprowadzili do Murowańca 5 osobową grupę turystów. Grupa ta utknęła w okolicy szlaku w stromym snieżno-skalnym terenie, skąd nie była w stanie się ruszyć. Turyści nie posiadali odpowiedniego przygotowania ani zimowego wyposażenia – opisują akcję ratunkową ratownicy.

Ratownicy ostrzegają przed bardzo trudnymi warunkami w wyższych partiach gór oraz o zaniechanie samotnych wypraw.

– Ciągle przypominamy, że w wysokich partiach Tatr, szczególnie po stronie północnej panują trudne warunki turystyczne. W niektórych miejscach zalega warstwa twardego i zlodowaciałego śniegu, a upadek w takim miejscu może zakończyć się tragicznie. Apelujemy o rozważne planowanie i dobór tras do panujących warunków oraz umiejętności! Zachęcamy również do rezygnacji z samotnych wyjść, szczególnie wtedy kiedy w Tatrach panują trudne warunki turystyczne – apeluje TOPR.

Fot. Ł. Duda, K. Kluś, M. Rogus, M. Gąsienica Józkowy, T. Michalik / TOPR

Redakcja 17.10.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również