Kamery live
prognoza pogody

Podjęto zmiany w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Dotyczą jedynie części Nowego Targu

29 września 2022 19:52

Mieszkańcy Województwa Małopolskiego otrzymali dodatkowy rok i cztery miesiące na wymianę nieekologicznych, niskoefektywnych urządzeń grzewczych. Sejmik Województwa Małopolskiego zdecydował o przedłużeniu do 30 kwietnia 2024 roku terminu wejścia w życie zakazu użytkowania tzw. kotłów bezklasowych. Podjęta właśnie zmiana dotyczy Nowego Targu, jednak z wyłączeniem centrum miasta, dla którego już wcześniej podjęto odrębne regulacje.  

Podjęto zmiany w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Dotyczą jedynie części Nowego Targu

Radni Województwa Małopolskiego, zdecydowaną większością głosów (25 głosów za, 11 przeciw) przyjęli projekt zmiany tzw. uchwały antysmogowej, przygotowany przez Zarząd Województwa Małopolskiego.

“Zaproponowane w uchwale wydłużenie terminu wymiany pieców i kotłów bezklasowych było efektem kierowanych do Zarządu próśb i petycji samorządów oraz mieszkańców regionu zaniepokojonych rosnącymi kosztami życia, sytuacją za naszą wschodnią granicą i wywołanym przez nią światowym kryzysem energetycznym” – czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego –“Konieczność zmiany zapisów dotychczasowych regulacji potwierdziły przeprowadzone konsultacje społeczne projektu uchwały. Biorąc pod uwagę wszystkie opinie, uwagi i wnioski, Radni Województwa Małopolskiego pozytywnie odpowiedzieli na prośby Małopolan i zdecydowali o przesunięciu wejścia w życie wspomnianych przepisów (przyjętych w uchwale antysmogowej 23 stycznia 2017 roku) do końca sezonu grzewczego 2023/2024.”

Zmieniona uchwała antysmogowa jest aktem prawa miejscowego i obowiązuje w całej Małopolsce z wyłączeniem miast i gmin, dla których w przeszłości wprowadzono odrębne regulacje prawne normujące kwestie jakości powietrza. Wśród nich znajdują się także podhalańskie gminy Rabka Zdrój (strefa uzdrowiskowa), Czarny Dunajec a także Miasto Nowy Targ. W przypadku ostatniej z gmin, chodzi o obszar pokrywający się z miejscowym planem Nowy Targ 22 Centrum, stanowiącym duży teren pomiędzy Alejami Tysiąclecia i rzeką Czarny Dunajec oraz “zakopianką” i rzeką Biały Dunajec.

źródło, fot: UM WM

os 29.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również