Kamery live
prognoza pogody

Mobilne płuca jadą w Polskę. Słynna kampania nie ominie Podhala

14 listopada 2022 11:40

W Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy rozpoczyna czwartą edycję kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. W tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. W Dniu Czystego Powietrza (14 listopada), model płuc pojawił się w sześciu lokalizacjach, w tym w Nowym Targu. Od 30 listopada przez 2 tygodnie będzie można sprawdzić, co instalacja pokaże w innym, podhalańskim miasteczku – Rabce. 

 

Mobilne płuca jadą w Polskę. Słynna kampania nie ominie Podhala

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach, gdzie pokrywa się pyłem i – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor. 

W Dniu Czystego Powietrza (14 listopada) mobilne płuca można zobaczyć w Wejherowie na Pomorzu, Kcyni – Kujawsko-Pomorskie, Otwocku na Mazowszu, Rybniku i Czerwionce-Leszczynach w województwie śląskim. Mobilne płuca pojawiły się też na krótko w Nowym Targu, skąd “odjechały” w kierunku Wadowic.

Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców.

Kampania  jest realizowana w ramach projektu LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL021 współfinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska. Kampania została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego, Pana Jakuba Chełstowskiego. Kampania otrzymała również wsparcie prywatnych podmiotów i fundacji. 

os 14.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również