nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Powiatowy Dzień Strażaka – tym razem uroczyście, na nowotarskim rynku

Dzień św. Floriana, w którym obchodzony jest Międzynarodowy dzień Strażaka, przypada wprawdzie na 4 maja, ale małopolską tradycją jest uczestniczenie w powiatowych uroczystościach przedstawiciela Komendy Wojewódzkiej PSP. Ponieważ komendant nie zdoła odwiedzić wszystkich powiatów równocześnie, terminy obchodów są różne. W powiecie nowotarskim strażackie święto zaplanowano na połowę maja, w imieniny Zofii. Splendoru dodało mu 100-lecie odzyskania niepodległości.

Dlatego obchody goszczone zwykle przez nowotarską Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą tym razem organizowane były w rynku, z orkiestrą dętą i paradnym szykiem przed frontem ratusza. Dlatego też w mowie komendanta powiatowego, mł. bryg. Mariusza Łaciaka nie brakło historycznych akcentów dotyczących udziału podhalańskich strażaków sprzed wieku w dziele odzyskania niepodległości i w służbie Rzeczypospolitej.

 – Nie wolno nam zapomnieć o tradycji i dobrych wzorach, które zaczęły się kształtować w pożarnictwie polskim już po I wojnie światowej  – mówił mł. bryg. Mariusz Łaciak, komendant powiatowy PSP.   – Trzeba podkreślić, że sprawność Państwowej Straży Pożarnej potwierdziła się w praktycznym działaniu podczas działań ratowniczych i innych jej dokonań. PSP to nasza nowoczesna służba ratownicza, nie ustępująca skutecznością służbom ratowniczym w innych krajach, sprawdzona w międzynarodowych akcjach ratowniczych. W ubiegłym roku, na terenie powiatu nowotarskiego, ponad 1700 razy wyjeżdżaliśmy do różnych zdarzeń, a w tym roku już prawie 550 razy, m.in. do bardzo dużego pożaru, jaki miał miejsce w Nowej Białej, gdzie ogień strawił prawie 8 budynków mieszkalno-gospodarczych. Bywają akcje łatwiejsze i te bardzo trudne. Za poświęcenie przy każdej z nich chciałem serdecznie podziękować wam, drodzy strażacy – z państwowej straży i z ochotniczych straży pożarnych. )

Gwarantem środków na zakupy sprzętowe, zakup samochodów pożarniczych, umundurowania i podnoszenie uposażeń, także budowę i remonty jednostek – jest ustawa o modernizacji straży pożarnej. Nowotarska komenda może dzięki temu liczyć na wymianę najbardziej wysłużonych pojazdów. Podziękowania za wsparcie dla PSP i OSP były kierowane nie tylko do komendanta wojewódzkiego, ale też do samorządów, policji, podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Do strażaków-ratowników przemówili parlamentarzyści.

– Przykład naszych rodaków, którzy sto lat temu odzyskali wolną Polskę, niech was, moi kochani, uskrzydla do tego, żeby swoją wytężoną, dobrą pracą, popartą wyszkoleniem, służyć lokalnej społeczności, bronić ją od wszelkich przeciwności, bo nie tylko w wypadkach pożaru, ale przecież w wielu sytuacjach kryzysowych jesteście zawsze gotowi – zwracała się do strażaków posłanka Anna Paluch.

Poseł Edward Siarka, jednocześnie prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnychdziękował strażakom, druhom i druhnom za ofiarność w codziennej służbie. Wysoko ocenił też współdziałanie zawodowych i ochotniczych jednostek:

 – Niejednokrotnie w akcji spotykamy się razem. Dziękuję za współpracę i dobre relacje, które towarzysz a naszym wysiłkom. Dziękuję za to, że możemy liczyć na waszą pomoc, gdy potrzebne jest szkolenie, potrzebna jest wiedza dla młodych ludzi przychodzących do ochotniczych straży pożarnych.

A że pod koniec uroczystości zaczęło padać – znaczy, że św. Florian o swoich powinnościach nie zapomniał… Z Krakowa przyjechał sam komendant wojewódzki PSP, nadbryg. Stanisław Nowak, który mówił zarówno o powodach do dumy, jak i o efektach modernizacyjnej ustawy:

 – To marszałek Józef Piłsudski, naczelnik państwa, powiedział o straży pożarnej sto lat temu, że to „siostrzyca polskiej armii”. Myślę, że w Dniu Strażaka możemy odczuwać taki powód do dumy z noszenia strażackiego munduru. (…) Tak, realizujemy ustawę modernizacyjną, która pozwala dokonywać zakupu coraz lepszych, nowszych narzędzi ratowniczych. Te zakupy już nie ominęły i jeszcze nie ominą powiatu nowotarskiego. Z tych pieniędzy ponad 501 milionów w skali kraju jest przeznaczonych dla naszych przyjaciół w boju – druhów ochotników. To pozwala wykonywać montaże finansowe i dokupywać nowe pojazdy ratowniczo-gaśnicze, o które wcześniej byłoby bardzo ciężko. W ponad 70 nowych pojazdów, zakupionych w tych montażach finansowych, dla których kręgosłupem jest pieniądz państwowy – zostały wyposażone małopolskie straże pożarne.

Znacznie lepsze wyposażenie podnosi też jakośc współdziałania strażaków zawodowych i ochotników, których 70-tysięczna rzesza wspiera Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy.

Prócz parlamentarzystów, na strażackim święcie gościli samorządowcy – władze powiatu, burmistrzowie, wójtowie; delegacja Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz kapelani strażaków. Nie brakło przedstawicieli innych służb mundurowych: policjantów i leśników, także szefów instytucji współpracujących ze strażą pożarną.

Przed nowotarskim ratuszem posypały się odznaczenia i awanse.

Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej uhonorowany został mł. bryg. Mariusz Łaciak, a Brązową – asp. Marek Szpernoga. Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymał st. ogn. Tomasz Matejczyk, a Brązowy – mł. asp. Marcin Łopata.

Do stopnia brygadiera awansował mł. bryg. Janusz Barnaś, a do stopnia młodszego brygadiera – st. kpt. Wiesław Urbańczyk. Awansowani do stopnia starszego kapitana to Adam Rzadkosz i Rafał Urbaniak.Stopniem młodszego brygadiera cieszy się teraz Jacek Fic.

Dla wyżej wymienionych oraz świeżo upieczonych aspirantów sztabowych, starszych ogniomistrzów, ogniomistrzów i młodszych ogniomistrzów oraz starszych sekcyjnych – serdeczne gratulacje.

/asz

fot. os

 

0 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna