Kamery live
prognoza pogody

Podhalański Alarm Smogowy zaprasza premier Szydło do Nowego Targu

13 stycznia 2017 14:07

Działacze Podhalańskiego Alarmu Smogowego w dniu dzisiejszym wysłali oficjalne pismo adresowane do pani premier Beaty Szydło, w którym zapraszają ją do Nowego Targu. Wydarzenie nagłaśniane jest m.in. za pośrednictwem Facebooka, gdzie funkcjonuje pod nazwą "Chcemy wyjazdowego posiedzenia rządu ws. SMOGU w Nowym Targu". 

Podhalański Alarm Smogowy zaprasza premier Szydło do Nowego Targu

Akcja nie jest prowokacją, ani happeningiem, choć z pozoru może sprawiać takie wrażenie. Aktywiści PAS liczą na pozytywny odzew i – jak twierdzi Julia Kryszewska, jedna z działaczek Alarmu – będą przygotowani i dopełnią wszelkich formalności, jeśli apel spotka się z pozytywną odpowiedzią. Mają nadzieję na to, że akcja dojdzie do skutku – nawet jeśli nie w formie posiedzenia rządu, to chociaż wizyty pani premier w naszym mieście.

Inspiracją dla wystosowania pisma były wydarzenia z początku stycznia, kiedy z powodu silnych mrozów, jakie opanowały cały kraj, niemal wszędzie znacząco pogorszyła się jakość powietrza. Wyraźnie dał wówczas znać o sobie “stolicocentryzm”. Kiedy pomiary warszawskich stacji monitoringu wskazywały wartości wielokrotnie przekraczające dopuszczalne normy, nagle większość ogólnopolskich mediów biła na alarm, a o sprawie zrobiło się naprawdę głośno. Tymczasem w Nowym Targu, niezależnie od wysokości mrozu oddychamy niemal codziennie powietrzem porównywalnym z “warszawskim” z tych dwóch-trzech krytycznych, mroźnych dni. Nikt z centralnej Polski nie bije jednak na alarm, nie zajmuje się problemem mniejszych, katastrofalnie zanieczyszczonych miast z południa Polski, nie nagłaśnia tego na skalę kraju. Jesteśmy pomijani, zostawiani sami sobie.

Oto treść listu:

Szanowna Pani Premier,

apelujemy o przeprowadzenie wyjazdowego posiedzenia rządu w stolicy Podhala, Nowym Targu. Uważamy, że tylko w takich warunkach ministrowie zrozumieją, jak poważnym problemem jest zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju.

Wszystko wskazuje na to, że Nowy Targ zdetronizuje Kraków w walce o miano “smogowej stolicy Polski”. Stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu wynoszą 15-krotność (!) dopuszczalnej normy. Zanieczyszczenia są tak wysokie, że regularnie nie wytrzymuje ich aparatura pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i pyłomierz się zatyka.

Podobna sytuacja jest w całym regionie południowej Małopolski: Rabka-Zdrój, Zakopane czy Nowy Sącz to miasta znajdujące się w niechlubnej czołówce zanieczyszczeń w skali Polski i całej Unii Europejskiej (wg raportu WHO 33 z 50 miast z najbrudniejszym powietrzem jest w Polsce).

Mamy serdecznie dość wieloletniej bezczynności i pozorowanych ruchów wszystkich rządów w ograniczaniu niskiej emisji. Wyjazdowe posiedzenie Pani rządu będzie znakomitą okazją do ponownego przemyślenia i przyjęcia:

– rozporządzeń w sprawie norm dla kotłów i jakości węgla,

– programu wsparcia dla wymiany pieców,

– obniżenia podatków na ekologiczne źródła energii,

– narodowego programu termomodernizacji.

Wierzymy, że po tygodniowym pobycie w Nowym Targu nie przyjdzie już do głowy nikomu stwierdzenie, że zanieczyszczenie powietrza to problem “bardziej teoretyczny niż palenie papierosów”.

W ramach programu wieczornego zabierzemy członków rządu na skażone trasy narciarskie oraz zorganizujemy wieczorny spacer po mieście, bez masek smogowych.

opr.os

zdj. Podhalański Alarm Smogowy

NT24TV 13.01.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również