Kamery live
prognoza pogody

Muzeum w Obłazowej jeszcze w tym roku?

Już w połowie roku może rozpocząć się budowa atrakcji turystycznej związanej z wykopaliskami w Jaskini Obłazowej w Nowej Białej. Wszystko zależy od przyznania dofinansowania w najbliższych miesiącach.

Muzeum w Obłazowej jeszcze w tym roku?

Już przeszło dwa lata temu gmina Nowy Targ rozstrzygnęła konkurs na koncepcję architektoniczną parku archeologicznego w Nowej Białej. Od tamtego czasu została już przygotowana pełna dokumentacja inwestycji i jedyne, co wstrzymuje urzędników przed ogłoszeniem przetargu to oczekiwanie na dwanaście milionów złotych dofinansowania w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej Polska-Słowacja.

 – Wniosek, który złożyliśmy, został oceniony pozytywnie. Liczymy na dotację, która wyniesie 85% wszystkich kosztów budowy Muzeum Jaskini Obłazowej. Ta powinna się pojawić do końca pierwszego kwartału tego roku. Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli to w maju ogłosimy przetarg na budowę Parku Archeologicznego w Nowej Białej – mówi zastępca wójta gminy Nowy Targ, Marcin Kolasa.

Projekt pn. „Zaginione Skarby na Polsko-Słowackim Pograniczu” zakłada budowę obiektu kubaturowego, który pełniłby trzy funkcje: muzealną, edukacyjną i turystyczną. Zwiedzającym zostanie zaprezentowana replika jaskini wraz ze znalezionym w Obłazowej najstarszym na świecie bumerangiem. Co więcej, zagospodarowany zostanie teren okalający muzeum. W tzw. Parku Archeologicznym utworzona zostanie sieć ścieżek, a także ekspozycje w formie informacyjnych tablic oraz prehistorycznych zwierząt i roślin.

Odkrycia prof. Paweł Valde-Nowak, który w latach 90-tych znalazł liczący 30 tysięcy lat bumerang z ciosu mamuta, kły lisów polarnych, kości nosorożców i mamutów, czy chociażby najstarsze znalezione w Polsce kości człowieka, zadziwiły cały naukowy świat. Prof. Valde-Nowak sugeruje, że kilkadziesiąt tysięcy lat temu jaskinia w Obłazowej była paleolitycznym sanktuarium i mogła uchodzić za centrum ówczesnych mieszkańców regionu.

Zdaniem urzędników Nowa Biała, w której, ma szansę stać się nowym turystycznym hitem na Podhalu. Zarówno na terenie powiatu nowotarskiego jak i tatrzańskiego, nie ma obecnie żadnego Parku Archeologicznego.

 

/ps/

redakcja 04.01.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Zimny lechu 17:03 04.01.2019

Ano widzicie pisowskie dranie słyszycie dotacje z uni nie od Mateusza nie od dudy nie od kaczora nie od Rydzyka TYLKO (... )Z UNI .gdyby nie unia bylibyśmy dalej w ciemnogrodzie pos...y wyznawcy pisu

Zobacz również