Kamery live
prognoza pogody

Miasto nie zrezygnuje z oświetlenia świątecznego. “Zostanie rozważone ograniczenie czasu funkcjonowania”

W ostatnim czasie do burmistrza skierowane zostały dwie różne interpelacje radnych w sprawie tego samego tematu tj.  oszczędności energii elektrycznej na terenie Miasta Nowy Targ. Wśród pomysłów na ograniczenie kosztów w tej materii wskazano m.in. rezygnację z świątecznych iluminacji.

Miasto nie zrezygnuje z oświetlenia świątecznego.

O ile radna Ewa Pawlikowska zaproponowała, by świąteczne dekoracje były skromne i ograniczyły się jedynie do okolic ratusza, radny Szymon Fatla zasugerował już całkowitą rezygnację z wszelkich ozdób bożonarodzeniowych wymagających zasilania energią elektryczną. 

-Ozdoby słupowe wykorzystywane do dekoracji świątecznej Miasta wykonane są w technologii Led, przez co zużycie energii elektrycznej jest ograniczone. Stanowią one element dekoracyjny wpływający na wizerunek Miasta i budują świąteczny nastrój wśród mieszkańców, turystów i innych przejeżdżających przez Miasto gości. Niemniej zostanie rozważone ograniczenie czasu funkcjonowania tego oświetlenia – odpowiedział burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. 

Radni zgłosili także inne pomysły na oszczędności, m.in. wyłączenie oświetlenia w parku miejskim, czy cmentarzu w godzinach zamknięcia, wyłączenie oświetlenia dekoracyjnego miejskich kładek i mostów, czy ograniczenie oświetlenia zewnętrznego takich budynków, jak MCK, Urząd Miasta, pływalnia, czy ratusz. 

Problemem jest to, że budowane kilkanaście lat  temu sieci zasilające oświetlenie, nie pozwalają na swobodne wyznaczanie okresów świecenia i wyłączanie wybranych punktów świetlnych – wyłączane mogą być jedynie całe obwody.

-Uzgadniane są z konserwatorem oświetlenia ulicznego możliwe doraźne rozwiązania, które będą się wiązać z koniecznością montażu dodatkowych urządzeń. Takie działania ograniczające czas świecenia zostały już wdrożone – wyjaśnia pan burmistrz – Zwróciłem się również do zarządców miejskich obiektów o przeprowadzenie analizy możliwości technicznych i skutków ograniczenia oświetlenia, tak, aby nie pogarszało to bezpieczeństwa osób i mienia. Często obiekty te objęte są monitoringiem, który wymaga, aby obserwowany teren był podświetlony. Wszelkie działania w zakresie oszczędzania energii muszą być skoordynowane technicznie, np. w celu uniknięcia występowania tzw. “mocy biernej” lub nierzeczowych wydatków na dodatkowe urządzenia oraz mieć na względzie zapewnienie bezpieczeństwa i zachowanie obowiązujących przepisów prawa, szczególnie w zakresie oświetlenia dróg publicznych. 

W tym celu, miasto planuje przeprowadzenie stosownego audytu energetycznego, na co udało się pozyskać dofinasowanie zewnętrzne w ramach grantu ECF. 

Poniżej – galeria przykładowych, świątecznych iluminacji, jakie towarzyszyły nam w ostatnich latach: 

os 03.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Gabi 18:48 03.11.2022

Nie dajmy się zwariować, oszczędność tak ale bez przesady, co worek pokutny? Przemykanie chyłkiem na roraty np? Moim zdaniem już jest ciemno, gdy wieczorem idzie się z pracy do domu.

Zobacz również