Kamery live
prognoza pogody

Klaster Energii „Zielone Podhale” – z listem intencyjnym

22 czerwca 2016 05:41
Wyciszenie Włącz dźwięk

POWIATY NOWOTARSKI I TATRZAŃSKI.

Samorządowcy z dwóch powiatów – nowotarskiego i tatrzańskiego oraz przedstawiciele instytucji związanych z energetyką, ośrodków akademickich, podmiotów gospodarczych, podpisali się pod listem intencyjnym w sprawie utworzenia Klastra Energii „Zielone Podhale”. Dokonało się to podczas połączonego z wystąpieniami kilku prelegentów spotkania w nowotarskim Urzędzie Miasta. 

Rolę inicjatora i koordynatora w tym przedsięwzięciu spełnia krakowska Akademia Górniczo-Hutniczo, z którą powiat nowotarski współpracuje już od dwóch lat.

Radykalna poprawa stanu środowiska, zwłaszcza jakości powietrza, poprawa bezpieczeństwa energetycznego oraz wzmocnienie lokalnej gospodarki dzięki optymalnemu wykorzystaniu lokalnie dostępnych zasobów energetycznych, w tym odnawialnych źródeł energii. Takie są cele utworzenia Klastra Energii „Zielone Podhale”.

Na spotkanie poświęcone utworzeniu Klastra – prócz starostów, burmistrzów i wójtów – przybyli m.in. Andrzej Piotrowski – podsekretarz stanu oraz Agnieszka Michalska – dyrektor departamentu funduszy europejskich w Ministerstwie Energii; Jadwiga Emilewicz – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, prof. Tomasz Szmuc – prorektor AGH, prof. Zbigniew Hanzelka – kierownik Katedry Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii w tejże uczelni.

Nie mogło braknąć prezesów Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A i Geotermii Podhalańskiej. Pojawili się dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski i przedstawiciele Nowotarskiej Izby Gospodarczej; parlamentarzyści – Anna Paluch i Edward Siarka, Paweł Śliwa – wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej, reprezentanci TAURON-u i Karolina Laszczak – dyrektor departamentu środowiska w Urzędzie Marszałkowskim województwa małopolskiego.

W tym gronie mówiono o idei i celu Klastra, ale też o konkretnych projektach – małych elektrowniach wodnych, pompach ciepła, farmach fotowoltaicznych, solarach, nowych odwiertach geotermalnych sięgających 5.000 metrów w głąb, czyli poziomu dolnego triasu; silnikach gazowych, transporcie publicznym z elektrycznym napędem, wspomaganiu istniejących energooszczędnych rozwiązań wykorzystujących odnawialną energię, także o innych planowanych oraz już realizowanych przedsięwzięciach i projektach.

Starosta Krzysztof Faber nie bez kozery przypominał o potrzebie spójnych przepisów kształtujących rozwój energetyki i o decydującym dla ludzi czynniku ekonomicznym. Zasilanie z budżetu państwa, jak sugerował starosta, konieczne jest i dla rozwoju geotermii, i dla wykorzystania energii wodnej. Posłanka Anna Paluch zwracała natomiast uwagę na potrzebę stworzenia zakładu produkującego energię z utylizowanych odpadów pokuśnierskich, które są wielkim problemem Podhala.

Lesław Jędrysko, jako budowniczy pasywnych domów, żywo zainteresowany odzyskiem energii, sugerował, że polską mentalność wzdragającą się na sam dźwięk słowa „spalarnia odpadów”, można łatwo i skutecznie zmienić.

Ministerstwo Energetyki zakłada, że takich pilotażowych projektów jak podhalański Klaster będzie w Polsce kilkanaście. Już  w tej chwili jest ich kilka. Tak życie i lokalna inicjatywność wyprzedziły ustawę, która nie jest jeszcze uchwalona.

NT24TV 22.06.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również