Kamery live
prognoza pogody

Energia przyszłości, czyli kilka słów o fotowoltaice (mat. sponsorowany)

2 września 2021 14:22

Ogniwa fotowoltaiczne to jedno z odnawialnych źródeł energii, z którymi wiązane są szczególne nadzieje. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej już teraz fotowoltaika jest najtańszym źródłem energii elektrycznej w historii, ponadto szacuje się, że do roku 2030 na całym świecie energia pozyskana z instalacji fotowoltaicznych będzie stanowiła około 13% rocznej produkcji.

Energia przyszłości, czyli kilka słów o fotowoltaice (mat. sponsorowany)

Dlaczego fotowoltaika?

Rosnące zapotrzebowanie na energię oraz konieczność minimalizacji negatywnych dla środowiska skutków jej pozyskiwania popchnęła ludzkość do poszukiwania jej alternatywnych źródeł. Słońce, gdyby w pełni wykorzystać oferowane przez nie zasoby energetyczne, zapewniłoby dziesięć tysięcy razy więcej energii, niż ludzkość obecnie zużywa. Dlatego też fotowoltaika cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców oraz naukowców, a jej technologie są stale rozwijane. Z pewnością wpływ na jej popularność ma też pewna uniwersalność, jaką się cechuje. Słońce świeci wszędzie, a więc lokalizacja instalacji fotowoltaicznej nie jest ograniczona tylko do specyficznych obszarów, jak na przykład w przypadku elektrowni wodnych. Ponadto, możliwe jest tworzenie zarówno dużych farm fotowoltaicznych, jak i niewielkich przydomowych instalacji. Do zalet paneli fotowoltaicznych z pewnością należą długa żywotność (wynosząca od 25 do nawet 40 lat), brak emisji szkodliwych substancji podczas pracy oraz liczne dofinansowania i ulgi podatkowe, jakie otrzymuje osoba decydująca się na założenie instalacji fotowoltaicznej na swojej posesji.

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna – jak zacząć?

Obecnie na rynku występuje wiele odmian paneli fotowoltaicznych, które różnią się materiałem i technologią wykonania, a także sprawnością oraz ceną. Ich wspólną cechą jest zdolność do przetwarzania energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną w wyniku działania zjawiska fotowoltaicznego. Panele można umieścić zarówno na dachach domów, garaży lub innych budynków, jak i na gruncie. Jedynym warunkiem jest zapewnienie im lokalizacji, w której dostęp do słońca będzie jak największy. W przypadku, gdy instalacja ma znajdować się na budynku, bardzo istotne jest, by podczas projektowania została wzięta pod uwagę ocena wytrzymałości istniejącej konstrukcji dachu, tak, by nie zostało przekroczone jego dopuszczalne obciążenie. Należy przy tym wziąć pod uwagę zarówno obciążenie w postaci samej instalacji, jak i obciążenia wynikające np. z wiatru bądź śniegu. Konfiguracja instalacji musi spełniać wymagania lokalnego Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) i funkcjonować tak, by nie powodować zakłóceń w sieci elektroenergetycznej. Samodzielne stworzenie projektu instalacji fotowoltaicznej może okazać się więc nie lada wyzwaniem. Na rynku działa jednak obecnie wiele firm, które oferują fachowe doradztwo i usługi projektowe, a także zajmują się dystrybucją samych paneli oraz innych części instalacji fotowoltaicznych. Jedną z nich jest na przykład Sunvival.pl, która w swojej ofercie Program Mój prąd + zapewnia między innymi projektowanie i montaż farm oraz przydomowych instalacji fotowoltaicznych.

os 02.09.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również