Kamery live
prognoza pogody

Ćwiczenia obronne “ANAKONDA 2016” – również w Nowym Targu

6 czerwca 2016 14:32

Dziś w warszawskim Rembertowie odbyła się ceremonia rozpoczęcia największych w Polsce po 1989 roku ćwiczeń wojskowych ANAKONDA 2016.

Ćwiczenia obronne

     Ćwiczenie Anakonda odbywa się od 2006 r. co dwa lata i jest organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W tym roku jego celem jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych. Jeden z pierwszych epizodów obejmuje zrzut we wtorek na poligonie pod Toruniem blisko 2 tys. polskich, amerykańskich i brytyjskich spadochroniarzy wraz z haubicami, pojazdami i zaopatrzeniem. Przylecą oni ponad 30 samolotami bezpośrednio z Fort Bragg w USA, Ramstein w Niemczech i Krakowa.

     Burmistrz Miasta Nowy Targ informuje, że w dniach od 7 do 9 czerwca 2016 roku w ramach ogólnopolskiego ćwiczenia obronnego „ANAKONDA 2016” przeprowadzone zostaną epizody z obszaru naruszenia przestrzeni powietrznej przez statek powietrzny, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej. W ramach ćwiczeń mogą zostać uruchomione syreny alarmowe na terenie Nowego Targu.

     Będzie to modulowany dźwięk syreny w okresie trzech minut – ogłoszenie alarmu oraz ciągły dźwięk syreny w okresie trzech minut – odwołanie alarmu.

      Organizatorzy ćwiczeń apelują do mieszkańców o nietraktowanie nadawanych sygnałów jako rzeczywistego zagrożenia.

        W manewrach weźmie udział ok. 31 tys. żołnierzy, w tym 12 tys. z Polski. Wykorzystywać będą 3 tys. pojazdów, 105 samolotów i śmigłowców i 12 okrętów. Ćwiczyć będą wojskowi z 18 państw NATO i pięciu państw Partnerstwa dla Pokoju.

oprac. MSX /IAR, PAP, UM Nowy Targ/
fot. ilustr. Program Executive Office Soldier/flickr/CC BY 2.0  

NT24TV 06.06.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również