Kamery live
prognoza pogody

ZUS: działa infolinia dla obywateli Ukrainy

21 marca 2022 13:47

W poniedziałek, 21 marca, ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim, która dotyczy świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego w wyniku konfliktu zbrojnego.

ZUS: działa infolinia dla obywateli Ukrainy

Infolinia działa w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godz. od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania o świadczenia rodzinne dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres [email protected]. Wśród osób, które obsługują infolinię, są m.in. uchodźcy z Ukrainy.

Konsultanci infolinii poinformują: o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Na stronie internetowej ZUS również są informacje w języku ukraińskim. Osoby potrzebujące pomocy mogą się dowiedzieć m.in. gdzie i na jakich warunkach mogą ją otrzymać.

Docelowo na stronie internetowej ZUS będą publikowane informacje o warunkach otrzymania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Dodatkowo na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS będzie możliwe zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.

Z powodu wojny w Ukrainie już ponad dwa miliony obywateli tego państwa wjechało do Polski szukając schronienia przed skutkami działań zbrojnych.

Na przełomie lutego i marca ZUS przyjął pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy, które korzystają z bazy szkoleniowej. Łącznie jest ich obecnie ponad trzystu.

Z powodu wydarzeń w Ukrainie pracownicy ZUS zorganizowali zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy. Dary zostały przekazane do Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

os 21.03.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również