Kamery live
prognoza pogody

Przed prawosławną Wielkanocą – blisko 160 paczek dla obywateli Ukrainy

23 kwietnia 2022 07:52

W ciągu trzech ostatnich dni, Miejski Magazyn Pomocy w Nowym Targu wydał blisko 160 świątecznych paczek żywnościowych dla obywateli Ukrainy. Zostały one przygotowane z okazji nadchodzących świąt wielkanocnych, w religii prawosławnej obchodzonych tydzień po katolickiej Wielkanocy. Zawierały podstawowe produkty, z których można upiec ciasto – np. ukraińską, drożdżową paschę. Zakup niezbędnych produktów był możliwy dzięki zbiórce pieniężnej zorganizowanej w dniu 10 kwietnia na nowotarskim rynku podczas spotkania polsko-ukraińskiego. 

Przed prawosławną Wielkanocą - blisko 160 paczek dla obywateli Ukrainy

W związku ze zbliżającymi się prawosławnymi świętami wielkanocnymi, Urząd Miasta w Nowym Targu przygotował dla obywateli Ukrainy coś specjalnego. Co to takiego?

Arkadiusz Szymczyk, kierownik miejskiego zespołu ds. uchodźców w Urzędzie Miasta Nowy Targ: – Od środy do piątku wydawaliśmy świąteczne paczki dla obywateli Ukrainy. Było to możliwe dzięki ofiarności mieszkańców – podczas wydarzenia, jakie miało miejsce 10 kwietnia, czyli wspólnego spotkania Polaków i Ukraińców, we współpracy z Fundacją im. Adama Worwy przeprowadziliśmy zbiórkę finansową i zebraliśmy 5528 zł. Pozwoliło nam to zakupić podstawowe produkty – jajka, mąka, cukier, mleko, czy drożdże, które pozwolą rodzinom z Ukrainy na upieczenie chociażby ich podstawowego ciasta drożdżowego, czyli paschy. Wydaliśmy blisko 160 paczek dla rodzin nie tylko z terenu Nowego Targu, ale tak naprawdę ze wszystkich gmin powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego. Jesteśmy na ten moment jednym z nielicznych punktów, który działa, udziela pomocy wszystkim obywatelom Ukrainy, jacy się do nas zgłoszą.

Paczki cieszyły się bardzo dużą popularnością, szybko wieść rozeszła się między obywatelami Ukrainy. Mamy nadzieję, że to pozwoli im w tych trudnych czasach poczuć namiastkę magii tego świątecznego czasu wielkanocnego. W imieniu władz miasta oraz wszystkich pracowników zaangażowanych w pracę naszego magazynu i punktu, chcielibyśmy w tym miejscu z okazji Wielkanocy prawosławnej złożyć życzenia wesołych świąt dla obywateli Ukrainy, przebywających na naszym terenie.

Jak udaje wam się nadal skutecznie prowadzić Miejski Magazyn Pomocy? Skąd płynie wsparcie?

Poza wspomnianą zbiórką podczas imprezy, wspierają nas mocno osoby fizyczne, w tym radni, przede wszystkim radne Katarzyna Wójcik i Danuta Szokalska-Stefaniak, które organizują różnego rodzaju zbiórki. Pani Katarzyna pomaga w kontaktach z Irlandią i Austrią, skąd dotarły do nas dary. Pani Danuta Szokalska prowadzi szeroką akcję wśród mieszkańców Nowego Targu i okolic, a dzięki zebranym środkom, zaopatrza regularnie nasz magazyn w różnego rodzaju produkty. W sobotę planowany jest przyjazd drugiego transportu z naszego partnerskiego miasta Radevormwald z Niemiec, który bardzo wzmocni nasz magazyn. Pojawiają się także osoby indywidualne z Nowego Targu, które co jakiś czas przynoszą produkty. Jesteśmy wszystkim wdzięczni za tę pomoc. Naprawdę staramy się nasz punkt prowadzić na tyle racjonalnie, żeby w każdym momencie, na tyle, na ile mamy zasobów, każdy otrzymał nawet najmniejszą  pomoc materialną.

Czego najbardziej brakuje na ten moment w magazynie? 

Na ten moment najbardziej potrzebujemy produktów higieny osobistej, czyli szamponów, mydeł, żeli do kąpieli. Jeżeli chodzi o produkty żywnościowe, zawsze jest potrzeba słodyczy, mleka oraz wszelkiego rodzaju kaszy – Ukraińcy spożywają duże ilości kaszy, to główny element ich narodowej kuchni. 

rozm. Aleksandra Sadowicz

os 23.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również