Kamery live
prognoza pogody

Turyści ryzykują życiem wchodząc na zamarznięte tatrzańskie stawy

5 stycznia 2022 17:33
Odwilż i deszcz negatywnie wpłynęły na lodowe tafle, które skuwają m.in. Morskie Oko. Turyści nie zdając sobie sprawy na jakie niebezpieczeństwo się narażają wchodzą na zamarznięty staw, aby zrobić sobie zdjęcie.
Turyści ryzykują życiem wchodząc na zamarznięte tatrzańskie stawy

Od niemal tygodnia w Tatrach panuje odwilż i pada deszcz. Taka pogoda nie tylko topi śnieg zalegający w górach, ale także lodowe tafle, którymi pokryte są tatrzańskie jeziora. Niestety turyści kompletnie nie zdają sobie sprawy z tego, że wchodząc na lód, którego grubości nikt nie mierzy stwarzają dla samych siebie śmiertelne niebezpieczeństwo.

– Nawet 2-3 metry głębokości jest zaledwie kilka kroków od brzegu – mówi o Morskim Oku Grzegorz Bryniarski, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego i leśniczy z rejonu Morskiego Oka.

Lodowa pokrywa Morskiego Oka jest na tyle słaba, że pojawiło się pęknięcie dookoła linii brzegowej. Dzień przed pęknięciem 2 grudnia na samym środku tatrzańskiego jeziora bawiło się kilkadziesiąt osób.

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o ostrożność i niewchodzenie na zamarznięte jeziora. – Zastanówmy się, włączmy myślenie. To, że są inni ludzie na tafli, to nie znaczy, że jak my wyjdziemy, to bezpiecznie z niej zejdziemy – mówi Grzegorz Bryniarski.

os 05.01.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również