Kamery live
prognoza pogody

Śnieg im nie straszny. Dużo turystów w Gorcach i Pieninach

2 grudnia 2020 13:43

Opady śniegu, oblodzenia na szlakach, silny wiatr i ujemna temperatura. Takie warunki panują w Gorcach i Pieninach, mimo to znaczna część turystów decyduje się wychodzić w góry. Nie zabrakło również wypadków z udziałem pieszych, a także zaginięcia.

Śnieg im nie straszny. Dużo turystów w Gorcach i Pieninach

Fot. Nowytarg24.tv

W komunikacie ratowników GOPR czytamy:

“Ostatni tydzień listopada dał się pokazać w zimowej szacie. Dość spore opady śniegu ok. 15 cm i duże oblodzenia utrudniły poruszanie po szlakach turystycznych. Do tego niezbyt dobra pogoda: zimno, brak widoczności, krótki dzień powodowały nie najlepsze warunki. Pomimo tego turystów sporo. To chyba efekt pandemii i obostrzeń, gdzie ludzie chcą skorzystać z aktywności na świeżym powietrzu. Taką tendencje odnotowujemy już od wiosny.

Większość Stacji Narciarskich rozpoczęła śnieżenie- wg zapowiedzi w najbliższych dniach mają ruszać wyciągi. Apelujemy do wszystkich narciarzy o przygotowanie i sprawdzenie sprzętu, a na stokach narciarskich stosowanie zasad Regulaminu Narciarskiego FIS i wytycznych sanitarnych.

22/23.11.2020

• W godzinach wieczornych do GOPR trafia informacja o zaginięciu osoby w rejonie tzw. Złotych Wierchów, szlak na Glisne. Na miejsce ruszyły zespoły ratowników GOPR, których celem było przeszukania szlaków w rejonie Lubonia Wielkiego oraz Szczebla. Natomiast Straż Pożarna oraz Policja sprawdza tereny zurbanizowane oraz niżej położone. Po kilku godzinach akcji jeden z patroli GOPR odnajduje osobę w masywie Szczebla – na szlaku czarnym do Kasinki Małej. Po sprowadzeniu została przekazana rodzinie.

29.11.2020

• Przed godz. 13 zgłoszenie o wypadku na Maciejowej w rejonie szczytu, na stromym odcinku szlaku kobieta upadła doznając poważnego złamania kończyny dolnej. Na miejsce dotarły dwa zespoły GOPR, po udzieleniu pomocy i usztywnieniu kończyny poszkodowana najpierw w noszach Kong została zniesiona szlakiem do samochodu i dalej górską karetką do oczekującej karetki pogotowia. Niestety z uwagi na warunki (ograniczona widoczność, niskie chmury, opady śniegu) w akcji nie mógł wziąć udział śmigłowiec ratowniczy, który skrócił by czas transportu.

• Po godz. 16 zgłoszenie o wypadku na szlaku żółtym z Turbacza do Nowego Targu, w wyniku poślizgnięcia turysta doznał urazu kończyny dolnej. Ratownik dyżurny z Turbacza zaopatrzył uraz i przetransportował na schronisko, po czym drugi zespół ratowników samochodem terenowym ewakuował poszkodowanego do Nowego Targu.
Akcja zakończyła się po godz. 19.

W górach panują średnie warunki, duże oblodzenia wymagają użycia nakładek antypoślizgowych lub raczków. Ratownicy wykorzystują czas zmiejszonego ruchu turystycznego na przeglądy oraz przygotowanie sprzętu do sezonu zimowego. Na grudzień planowane są szkolenia przygotowujące do zimowej służby w górach”.

/źródło: Grupa Podhalańska GOPR/

Piotr Starmach 02.12.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również