Kamery live
prognoza pogody

Ponad 90 % mieszkańców Małopolski ma zapewniony dostęp do punktu szczepień blisko domu

19 grudnia 2020 00:51

Zakończyła się formalna ocena zgłoszeń w naborze do Narodowego Programu Szczepień Ponad 90 procent mieszkańców Małopolski ma zapewniony dostęp do punktu szczepień blisko swojego domu. Małopolski OW NFZ szczegółowo sprawdził wszystkie wnioski.

Ponad 90 % mieszkańców Małopolski ma zapewniony dostęp do punktu szczepień blisko domu

W piątek (11 grudnia) NFZ zakończył, trwający od 4 grudnia, nabór do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Placówki, które chciały dołączyć do programu, składały elektroniczne formularze. Następnie każdy był sprawdzany w oddziałach NFZ. Najwięcej wniosków złożyły placówki POZ.

Szczepienie w programie jest bezpłatne. Obejmie każdego chętnego, w tym ozdrowieńców. Placówki biorące udział w programie otrzymają wynagrodzenie za każde wykonane szczepienie. Koszty pokryje NFZ z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Szczepienia blisko domu

Z oceny wniosków złożonych w naborze wynika, że już w 90 procentach gmin w Małopolsce będą działały punkty szczepień (182 gminy).

– Dostęp do miejsca szczepienia, blisko swojego miejsca zamieszkania, ma około 90 procent dorosłych mieszkańców Małopolski – informuje Dyrektor MOW NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska.

 Jeszcze w grudniu placówki potwierdzą gotowość do szczepień

Placówki, które pozytywnie przeszły kwalifikację, otrzymają elektroniczne potwierdzenie i dołączą do programu. Znajdą się także na wykazach prowadzonych przez Dyrektorów Oddziałów Wojewódzkich Funduszu przy udziale Wojewodów.

– Najpóźniej do 28 grudnia placówki wyłonione w naborze mają być gotowe – organizacyjnie i kadrowo – do wykonania szczepień – wyjaśnia Dyrektor MOW NFZ. Z tego powodu ostateczna lista miejsc, w których będą przeprowadzane szczepienia, może się jeszcze zmienić.

 Dodatkowy nabór w Małopolsce

17 grudnia br. Dyrektor MOW NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska ogłosiła dodatkowy nabór do udziału w Narodowym Programie Szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w Małopolsce. Nabór będzie prowadzony w konkretnych gminach, w których jeszcze nie ma punktu szczepień. W Małopolsce jest to 26 gmin.

Formularze zgłoszeniowe będą przyjmowane do 22 grudnia, do północy. Ocena złożonych wniosków potrwa do 24 grudnia.

– Zależy nam, aby każdy dorosły mieszkaniec Małopolski, niezależnie czy mieszka w gminie miejskiej czy wiejskiej miał możliwość wykonania szczepienia jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania – podkreśla Dyrektor Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska.

Przypominamy, że działa już specjalna infolinia dotycząca szczepień przeciw COVID-19. Do dyspozycji jest bezpłatny numer 989. Infolinia działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Natomiast do 28 grudnia Ministerstwo Zdrowia wydłużyło termin przyjmowania zgłoszeń personelu medycznego i niemedycznego do szczepień przeciw COVID-19 w szpitalach węzłowych, szpitalach niewęzłowych, uzdrowiskach oraz zakładach opiekuńczo-leczniczych. W tych ostatnich do szczepienia mogą zgłaszać się też pacjenci.

Szpitale węzłowe to placówki medyczne wytypowane do zorganizowania i przeprowadzenia szczepień w tzw. etapie „0”, czyli jeszcze przed szczepieniem populacyjnym. Wśród  nich znajduje się m.in. Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu. 

mat. prasowy MUW w Krakowie

fot. gov.pl

 

os 19.12.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również