Kamery live
prognoza pogody

Niezwykłe znalezisko w Szaflarach

1 kwietnia 2021 11:04

Na jednej z prywatnych działek w Szaflarach znaleziono, zachowany w niemal idealnym stanie, żydowski nagrobek – macewę. Znalazł ją pochodzący z Zaskala, Julian Buroń – różdżkarz, który podczas szukania wody, zauważył leżącą na ziemi, odwróconą płytę kamienną.

Niezwykłe znalezisko w Szaflarach

Macewa składa się z trzech części, wg napisu na płycie, grób należał do Cwi Hirsz Sztillera, zmarłego w 1903 roku. Korona umieszczona na nagrobnej macewie, może świadczyć o tym że mógł być członkiem zamożnej rodziny, a nawet uczonym w piśmie. Cała treść napisu na płycie brzmi: „Cwi Hirsz Sztiller, syn pana Dawida Sztillera błogosławionej pamięci, zm. W wieku 51 lat, 26 miesiąca Aw 663 wg małej rachuby”.

Dzięki gościnności właścicielki działki, na której znaleziono nagrobek, Magdaleny Gałdyn, macewę udało się przenieść na cmentarz żydowski w Nowym Targu. Zajęli się tym członkowie Podhalańskiej Grupy Eksploracyjnej, na czele z Adamem Berychem i Dariuszem Popielą. Członkiem tej grupy jest także Julian Buroń, który odnalazł nagrobek.

Dalsze losy macewy z grobu Cwi Hirsza Sztillera, można śledzić na profilu facebookowym Ludzie, Nie Liczby – projektu, którego autorem jest Dariusz Popiela, i przez który udało się odnowić kilka żydowskich cmentarzy.

Podhalańska Grupa Eksploracyjna współpracuje z różnymi instytucjami i grupami, poszukującymi żydowskich pamiątek i apeluje o przekazywanie im informacji na temat podobnych znalezisk.

Zdjęcia: Dariusz Popiela

źródło: Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach

os 01.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również