nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

„Nie daj szansy AIDS” – XVIII edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS

W dniu dzisiejszym w w Urzędzie Miasta  w Nowym Targu odbyła się XVIII edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS pod hasłem „Nie daj szansy AIDS”.  W konkursie wzięło udział 62 uczniów z 25 szkół podstawowych z terenu całego powiatu, natomiast w eliminacjach szkolnych – 170 uczniów. „Test powinien zrobić każdy, tylko nie ja” – taka postawa Polaków wobec testu w kierunku HIV wyłania się niestety z wieloletnich badań Krajowego Centrum ds. AIDS. Wskutek takiego myślenia, w Polsce codziennie około 3 osoby zakażają się HIV. 

Tegoroczna edycja Konkursu zorganizowanego przez PSSE w Nowym Targu, objęta została patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego oraz Krajowego Centrum ds. AIDS.

Adresatami konkursu byli uczniowie klas VII szkół podstawowych z powiatu nowotarskiego. Pytania konkursowe były zweryfikowane przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy uczniów na temat problematyki HIV/AIDS oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS. Poczęstunek dla uczestników konkursu, przygotowany został przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu. Nagrody dla laureatów konkursu oraz poczęstunek dla nauczycieli i uczniów biorących udział w konkursie ufundowane zostały ze środków Samorządu Powiatu Nowotarskiego.

„Test powinien zrobić każdy, tylko nie ja” – taka postawa Polaków wobec testu w kierunku HIV wyłania się niestety z wieloletnich badań Krajowego Centrum ds. AIDS. Wskutek takiego myślenia, w Polsce codziennie około 3 osoby zakażają się HIV. Od 1985 r. rozpoznano już blisko 23 tys. zakażeń, a tylko co druga zakażona osoba wie, że żyje z wirusem. Choć wciąż za mało osób decyduje się na zrobienie badania, to jednak prawdą jest też, że z roku na rok liczba wykonanych testów jest coraz większa.

Od wdrożenia badań w 1985 roku do 30 czerwca 2018 roku stwierdzono w Polsce 23.233 zakażenia HIV, odnotowano 3.619 zachorowań na AIDS, a 1.398 chorych zmarło – wynika ze statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2017 r. rozpoznano 1.193 nowe przypadki zakażenia. Do zdecydowanej większości z nich dochodzi w Polsce drogą kontaktów seksualnych.

-„Strach i wypieranie faktu, że ten problem może nas dotyczyć, to wciąż częsta reakcja wielu osób, kiedy przychodzi do rozmowy o zapobieganiu zakażeniu HIV lub wykonaniu testu. Lepiej z tym lękiem radzą sobie osoby, które wiedzą, że zakażenie nie jest już wyzwaniem dla medycyny i że można z nim żyć wiele lat, a po osiągnięciu niewykrywalnej wiremii, stać się całkowicie niezakaźnym dla innych osób. Szerzenie tej właśnie wiedzy to jeden z celów kampanii #mamczasrozmawiac” – podsumowuje Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Warto pamiętać, że test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w 30 punktach w całej Polsce przez cały rok. Pracują w nich wysoko wykwalifikowani doradcy niosący profesjonalną pomoc. Każdy z odwiedzających Punkt ma możliwość poufnej rozmowy zarówno przed, jak i po wykonaniu testu. Adresy i godziny otwarcia punktów konsultacyjno-diagnostycznych są dostępne na stronie: aids.gov.pl/pkd.

Jeśli chodzi o Małopolskę, punkt taki znajduje się przy Zakładzie Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie ul. Kopernika 19, II piętro.

mat. prasowe

źródło: wsse.krakow.pl/ 

fot. os

4 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna