Kamery live
prognoza pogody

“Mobilne Płuca” pojawią się w Nowym Targu

17 listopada 2021 17:18

Instalacja imitująca ludzkie płuca pojawi się 24 listopada na nowotarskim rynku. Przez kilkanaście dni akcja Polskiego Alarmu Smogowego będzie uświadamiać nowotarżanom, czym codziennie oddychają i jak ważna jest wymiana starych kotłów na nowe i ekologiczne.

Ogólnopolska akcja Polskiego Alarmu Smogowego trafi w tym sezonie grzewczym do czterdziestu miejscowości. Pięć mobilnych instalacji mają pokazać Polakom, jakim powietrzem oddychają na co dzień.

– W polskich domach na szeroką skalę rozpoczyna się spalanie węgla i drewna, czyli praktycznie rozpoczyna się sezon smogowy. Widzimy, że ta kampania przynosi efekty. Mieszkańcy obserwując, jak każdego dnia płuca czernieją, zaczynają rozumieć, że jakość powietrza ma znaczenie, a zanieczyszczenia, którymi oddychamy, mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Staramy się kierować tę kampanię do miejsc, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jak złym powietrzem oddychają – mówi koordynatorka projektu Magdalena Kozłowska.

Mobilne płuca w Nowym Targu. Akcja Polskiego Alarmu Smogowego

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha”, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Po dwóch tygodniach biała materia pokrywa się pyłem i przybiera grafitowy lub nawet czarny kolor.

Akcja rozpoczęła się 14 listopada w Goczałkowicach-Zdroju. W kolejnych dniach mobilne płuca wędrować będą po całej Polsce, aż 24 listopada zatrzymają się w Nowym Targu. W Stolicy Podhala zostaną do 6 grudnia. Przez cały ten czas mieszkańcy będą mogli na rynku obserwować zmiany, jakie zachodzić będą w instalacji.

Tymczasem na Podhalu od kilku tygodni notuje się już przekroczenia norm jakości powietrza. Tylko 13 listopada o godz. 22 stacja WIOŚ w Nowym Targu ulokowana na placu Słowackiego zmierzyła 301,9 μg/m3 pyłu PM10. Średnia wartość dobowa dla pyłów PM10 wynosi 50 μg/m3.

/źródło: Polski Alarm Smogowy/

Piotr Starmach 17.11.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również