Kamery live
prognoza pogody

Już czas na ”zimówki”

18 listopada 2020 11:05

Zima wprawdzie jeszcze się nie pokazała, ale temperatury na Podhalu spadają już poniżej 7 stopni, co znacznie obniża własności opon letnich. Prognozy pogody zapowiadają pod Tatrami opady śniegu. Już czas na „zimówki”.

Już czas na ''zimówki''

Nie warto już jeździć na oponach letnich – ich właściwości nie są już zachowane – nie tylko niszczymy oponę, ale i narażamy się na ryzyko utraty przyczepności, utratę kontroli nad pojazdem. O tym, że należy zmienić opony i swój styl jazdy przekonali się niektórzy kierowcy na tatrzańskich drogach. W miniony weekend odnotowaliśmy, aż sześć kolizji. Najpoważniejsze z udziałem kilku pojazdów miały miejsce w Poroninie i w Zakopanem. Ich przyczyną była nadmierna prędkość, brak zachowania odstępu od poprzedzającego pojazdu i warunki pogodowe. Na szczęście nikt poważnie w tych zdarzeniach nie ucierpiał, a kierowcy, którzy je spowodowali zostali ukarani mandatami karnymi. 

Prognozy pogody zapowiadają pod Tatrami opady śniegu. Aby zmieniająca się aura nie była dla użytkowników dróg zaskoczeniem i kłopotem, już dziś przygotujmy się do zimy wymieniając opony z letnich na zimowe. Należy pamiętać, że spadek temperatury poniżej 7°C znacznie obniża własności opon letnich. Samochód jadący ośnieżoną drogą na letnich oponach z prędkością 50 km/h, ma drogę hamowania o 23 m dłuższą, niż ten sam pojazd wyposażony w opony zimowe. Warto również widzieć, że sprawność takiego ogumienia wzrasta proporcjonalnie do wysokości ich bieżnika, dlatego im wyższy bieżnik, tym lepszą będziemy mieli przyczepność na zaśnieżonej nawierzchni.

R.W.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem

os 18.11.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również