Kamery live
prognoza pogody

GOPR ostrzega o podwyższonym zagrożeniu lawinowym na obszarze Pienin

1 lutego 2023 21:52

Ze względu na trwające od kilku dni opady śniegu, na terenie Pienin można spodziewać się wystąpienia zjawisk lawinowych. Uwagę szczególnie należy zwrócić m.in. na szlaku zielonym ze Sromowiec Niżnych do Polany Kosarzyska, niebieskim od ruin Zamku Pienińskiego do Polany Wyrobek (miejsca, gdzie szlak trawersuje strome zbocza Góry Zamkowej i Masywu Trzech Koron), jak również w rejonie Wąwozu Homole oraz Wąwozu Szopczańskiego. Rejonem o potencjalnie dużym zagrożeniu jest również tzw. Ścieżka Pienińska po stronie słowackiej, szczególnie w rejonie Siedmiu Mnichów oraz północnych stoków Holicy.

GOPR ostrzega o podwyższonym zagrożeniu lawinowym na obszarze Pienin
Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR ostrzegają wszystkich turystów wypoczywających w rejonie Pienin o możliwości wystąpienia w obszarze tych gór zjawisk lawinowych. Szczególnie niebezpiecznymi miejscami są strome stoki bezpośrednio pod ścianami skalnymi oraz wszelkie formacje wklęsłe, zwłaszcza tam, gdzie wcześniej nastąpiła zwiększona akumulacja śniegu.
W niższych partiach pokrywa do 30-40 cm, miejsca z akumulacją śniegu znajdują się głównie w wyższych partiach, gdzie pokrywa śnieżna sięga 70-80 cm, w tym ponad 25 cm śniegu świeżego. Zapowiadane w najbliższych dniach intensywne opady śniegu połączone z zachodnim wiatrem mogą prowadzić do zwiększenia zagrożenia.
 
 
zdjęcie ilustracyjne
źródło: Grupa Podhalańska GOPR/Facebook
os 01.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również