Kamery live
prognoza pogody

Finał kampanii 19 dni przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży

16 listopada 2017 22:13

W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się dzisiaj finał tegorocznej kampanii "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży". Organizatorem nowotarskiej odsłony wydarzenia była Fundacja "Szczęśliwe Jutro" oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Targu. 

Finał kampanii 19 dni przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży

19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży to ogólnoświatowa kampania rozgrywająca się co roku przez 19 pierwszych dni listopada  na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata.

Do Nowego Targu kampania zagościła po raz drugi, tym razem wydarzenie zorganizowano z większym rozmachem niż w ubiegłym roku. Do akcji włączyło się 15 szkół z terenu miasta i gminy Nowy Targ – były to zarówno szkoły podstawowe, gimnazja, jak i szkoły średnie. W ramach kampanii zorganizowano w szkołach prelekcje z zakresu cyberprzemocy, przeprowadzone przez funkcjonariuszy nowotarskiej Policji. Ponadto w ramach lekcji wychowawczych odbyły się wykłady na temat przemocy, sposobów zapobiegania jej, właściwego reagowania. Uczniowie przygotowali gazetki i plakaty na temat przeciwdziałania przemocy, a w dniu finału stawili się w Miejskim Ośrodku Kultury z pomarańczowymi wstążeczkami, symbolizującymi kampanię.

Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej. – czytamy w materiałach promujących tę społeczną kampanię.

Przedstawiciele wszystkich szkół odebrali dziś z rąk organizatorek dyplomy za udział w akcji. W sali widowiskowej MOK przedstawiono dzieciom i młodzieży prezentacje i materiały filmowe powstałe w ramach ministerialnych kampanii społecznych skierowanych przeciwko przemocy. Był też film poruszający temat cyberbezpieczeństwa, wyczulając dzieci i dorosłych na ten niezwykle istotny problem we współczesnym świecie. 

– Na terenie każdej ze szkół powstały tzw. niebieskie skrzynki, w których anonimowo można umieszczać informację na temat przemocy, której są świadkami, bądź ofiarami – mówi organizatorka akcji, Paulina Puławska z Fundacji “Szczęśliwe Jutro”. – Jest to po to, żebyśmy my, dorośli, mogli reagować na to, co się dzieje na terenie szkoły. Niejednokrotnie jest tak, że dzieci o wielu rzeczach wiedzą, ale boją się powiedzieć. Stąd nasza inicjatywa.

W ramach trwającej kilkanaście dni kampanii, w CF Podhale odbyło się wydarzenie “Mówimy stop przemocy, gramy Fair Play”, przybierając formułę międzyszkolnych zawodów. Wzięli w nim udział uczniowie wszystkich 15 szkół zaangażowanych w akcję. 

Prócz eventów zorganizowanych z udziałem uczniów, w Urzędzie Gminy odbyło się też spotkanie przedstawicieli wszystkich służb zajmujących się problemem przemocy oraz pracujących z dziećmi, uprawnionych do zakładania niebieskich kart w celu wypracowania lepszej współpracy między instytucjami (Gminny i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, pedagodzy, przedstawiciele szpitala, sądu, Policji, Urzędu Miasta, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie). 

Patronat nad kampanią objęła Gmina Nowy Targ.

NT24TV 16.11.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również