Kamery live
prognoza pogody

Kolejne premiery w Kinie MCK Nowy Targ: „The Old Oak”, „Anselm”, oraz „Powoli”

10 maja 2024 12:08

Już od 10 maja (piątek) w Kinie MCK Nowy Targ (al. Tysiąclecia 37) mistrz filmów o „zwykłych ludziach” Ken Loach ze swoim „The Old Oak”. Z kolei od 12 maja (niedziela) kolejny mistrz, Wim Wenders, z artystyczną opowieścią o Anselmie Kieferze. Na koniec od 14 maja (wtorek) piękny melodramat z… Litwy – kino niebanalne, intymne. Bilety: 16zł ulgowe i 18zł normalne. 

Kolejne premiery w Kinie MCK Nowy Targ: „The Old Oak”, „Anselm”, oraz „Powoli”

The Old Oak, reż. Ken Loach, prod. Wielka Brytania 2023, 113min, od 15 lat, napisy

10 maja (piątek) godz.20.00

12 maja (niedziela) godz.19.00

15 maja (środa) godz.18.00

17 maja (piątek) godz.20.00

Opis: Mieszkańcy osady górniczej w północno-wschodniej Anglii coraz częściej porzucają swoje domy i wyjeżdżają, gdy stopniowo wygaszane zostają kolejne kopalnie. Ostatnim miejscem spotkań lokalnej społeczności staje się pub The Old Oak. Jego właściciel TJ Ballantyne (Dave Turner) stara się podtrzymywać dawne tradycje, mimo że wioska od 30 lat popada w coraz większą ruinę. Domy stają się coraz tańsze, co sprawia, że stają się idealną lokalizacją dla uchodźców z Syrii. Wśród nich jest Yara (Ebla Mari), która dokumentuje otaczający ją świat za pomocą aparatu. Młoda kobieta poznaje TJ-a. Czy ich znajomość sprawi, że dwie społeczności nawiążą nić porozumienia?

 

Anselm /Anselm – Das Rauschen der Zeit/, reż. Wim Wenders, prod. Niemcy 2023, 93min, od 15 lat, napisy

12 maja (niedziela) godz.17.15

14 maja (wtorek) godz.18.15

16 maja (czwartek) godz.20.20

Opis: Filmowy portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. Po pamiętnej “Pinie” Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i imponujące ujęcia z gigantycznej pracowni pod Paryżem składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa, upomina się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, podobnie jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po ogromnym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Konstrukcja i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te ambiwalentne fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach: kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z uznanym artystą.

 

Powoli /Tu man nieko neprimeni/, reż. Marija Kavtaradze, prod. Litwa, 108min., od 15 lat, napisy

14 maja (wtorek) godz.20.00

15 maja (środa) godz.20.00

16 maja (czwartek) godz.18.10

17 maja (piątek) godz.18.00

Opis: Elena (Greta Grinevičiūtė) jest tancerką, a Dovydas (Kęstutis Cicėnas) tłumaczem języka migowego. Oboje pracują ciałem, szukając najlepszego sposobu, by wyrazić – tańcem i ruchem dłoni – najsubtelniejsze sensy i najgłębsze emocje. Wydają się dla siebie stworzeni, jednak różni ich sposób podejścia do sfery seksualnej. Pełni najlepszych chęci sprawdzają więc, czy da się kochać, nie pożądając, próbując wytworzyć swój własny rodzaj intymności. Film Kavtaradze śmiało podejmuje temat nowych modeli relacji, to kino namiętne i pełne pasji, które jest popisem zarówno świetnej reżyserii, jak i aktorskiej chemii.

/źródło: MCK Nowy Targ/

Andrzej Lach 10.05.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również