Kamery live
prognoza pogody

Jak dobrać plecak w góry? Czym się kierować? (art. sponsorowany)

10 maja 2024 15:49

Planujesz jednodniową lub weekendową wycieczkę w góry i szukasz idealnego plecaka? Zanim dokonasz zakupu, zapoznaj się z wytycznymi, które pomogą Ci dokonać idealnego wyboru. Pod uwagę powinieneś wziąć bowiem nie tylko pojemność danego akcesorium, ale również materiał, z jakiego zostało wykonane czy to, jakie technologie zastosowano w trakcie produkcji.

Jak dobrać plecak w góry? Czym się kierować? (art. sponsorowany)

Rodzaje plecaków, które można zabrać w góry

Turystyczne plecaki dzielą się na kilka kategorii. W zależności więc od tego, jak długi i intensywny planujesz wypad, powinieneś wziąć pod uwagę ich poszczególne cechy, a w szczególności pojemność konkretnych elementów:

 – plecaki podręczne, to małe akcesoria, które mają pojemność do 20 litrów i są idealne na krótkie spacery po górach,

 – plecaki trekkingowe, to najczęściej wybierane w takich okolicznościach dodatki, głównie dlatego, że mają objętość 20-50 litrów, są więc wystarczająco pojemne, a jednocześnie lekkie,

 – plecaki trekkingowo-transportowe, czyli akcesoria o pojemności do 90 litrów są dużo większe i idealne na dłuższe, kilkudniowe wycieczki po dość trudnych terenach,

 – plecaki transportowe mają zaś największą pojemność, bo zaczynającą się od 100 litrów i są dodatkami wybieranymi przez amatorów wysokogórskich wspinaczek.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, uniwersalnym wyborem wydają się plecaki trekkingowe. Zanim jednak zdecydujesz się na wybrany model, zwróć uwagę na niezbędne w jego przypadku detale. Takie jak system nośny, materiał wykonania czy wykorzystane w trakcie produkcji technologie.

System nośny i materiał wykonania plecaka trekkingowego

Tak zwany system nośny plecaka trekkingowego, to w przypadku tego rodzaju akcesoriów górskich najistotniejszy element. Przede wszystkim dlatego, że pozwala równomiernie rozłożyć ciężar noszonego bagażu. By całe obciążenie nie spoczywało na ramionach, plecak trekkingowy powinien mieć zatem specjalne, wzmocnione panele na plecach, pasy biodrowe i piersiowe.

Z kolei materiał wykonania bazować musi na poliestrze, poliamidzie, nylonie czy włóknach takich, jak Endura. Dzięki nim plecak trekkingowy jest trwały, nieprzemakalny i odporny na działanie niekorzystnych, zewnętrznych czynników atmosferycznych.

Projekt i technologia wykonania plecaka trekkingowego

Idealny plecak trekkingowy poza umiejętnie zastosowanym systemem nośnym i trwałym materiałem wykonania, powinien wyróżniać się także nowoczesnymi technologiami i odpowiednim projektem.

Ten ostatni obejmuje oczywiście komorę główną, komin i klapę. Konieczne w jego przypadku są także boczne kieszenie i troczki. W zakresie nowoczesnych, zastosowanych w projekcie technologii przydatne okazują się natomiast zbiorniki na wodę z rurką do picia czy systemy odprowadzające wodę i wilgoć.

Wyposażony w odpowiednio zaprojektowany plecak trekkingowy, bez obaw możesz ruszać w górską trasę. Jak widać, uniwersalność takiego dodatku sprawia, że przydatny okazuje się nie tylko podczas rekreacyjnych spacerów, ale także w trakcie nieco bardziej wymagających wycieczek.

/artykuł sponsorowany/

redakcja 10.05.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również