Kamery live
prognoza pogody

Episkopat potwierdza – od jutra maksymalnie pięciu wiernych na mszy

24 marca 2020 17:16

Abp Stanisław Gądecki w komunikacie Episkopatu Polski potwierdził informacje o zmniejszeniu liczby wiernych z 50 do zaledwie pięciu, którzy mogą brać udział w nabożeństwie. Ograniczenie ma obowiązywać od północy.

Episkopat potwierdza - od jutra maksymalnie pięciu wiernych na mszy

Po dzisiejszej decyzji prezesa rady ministrów Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego zaostrzają się ograniczenia w poruszaniu się. Od środy wchodzi zakaz wychodzenia z domu – poza pilnymi przypadkami. Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ

Obostrzenia dotyczą także obrzędów liturgicznych. Dotychczasowe ograniczenie maksymalnie 50 wiernych uczestniczących w mszy świętej zostało zaostrzone. Od jutra we wszystkich nabożeństwach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie pięciu wiernych. Przypominamy, Nowotarska Telewizja Kablowa – od dwóch tygodni, czyli od momentu wprowadzenia pierwszych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa – transmituje na żywo niedzielne nabożeństwo w Parafii św. Jana Pawła II w Nowym Targu. Najbliższa transmisja online w tę niedzielę o godzinie 10:00.

W komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski czytamy (pisownia oryginalna): 

“W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia.

Jednocześnie kolejny raz zachęcam wszystkich wiernych do łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

Ufajmy, że dzięki modlitwie oraz wysiłkom nas wszystkich, jak najszybciej będziemy mogli cieszyć się na nowo wspólną celebracją w naszych kościołach.

Powierzając po raz kolejny Panu Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, poprosiłem kardynała Manuela José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca 2020 roku.

W tym bardzo trudnym czasie ogarniam wszystkich moją modlitwą, zwłaszcza osoby starsze, chore i samotne. Równocześnie zachęcam do solidarnego podejmowana uczynków miłosiernych wobec osób potrzebujących.

Z pasterskim błogosławieństwem,

Abp Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 24 marca 2020 roku”.

/źródło: episkopat.pl/

/ps/

Piotr Starmach 24.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również