Kamery live
prognoza pogody

Koronawirus: Rząd ogranicza zgromadzenia do absolutnego minimum

24 marca 2020 14:35

Zakaz wychodzenia z domu (poza sytuacjami związanymi z pójściem do pracy, do sklepu, do apteki czy do lekarza), zakaz gromadzenia się na placach miejskich, w parkach czy placach zabaw. Na wspólnej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim poinformowano o kolejnych ograniczeniach w życiu publicznym: więcej niż dwie osoby nie powinny się ze sobą spotykać, a w mszy świętej nie może brać więcej niż pięciu wiernych. 

Koronawirus: Rząd ogranicza zgromadzenia do absolutnego minimum

“Zakaz wychodzenia z domu” – tak można w skrócie opisać zmiany jakie od północy będą obowiązywać w całym kraju – czyli również na Podhalu. Od jutra mieszkańcy Nowego Targu z własnych mieszkań i domów będą mogli wychodzić wyłącznie do pracy, sklepów czy do apteki. Dozwolone są również wyjścia na spacer (np. z psem), ale samotnie bądź z jedną osobą towarzyszącą. Wszystkie spotkania i zgromadzenia, w których będzie brało więcej niż dwie osoby, będą zakazane. Dotyczy to m.in. korzystania z placów zabaw. Za złamanie najnowszych, drastycznych obostrzeń, grozi mandat w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Restrykcje te nie dotyczą jednak rodzin – rodzice z dziećmi mogą bez przeszkód wyjść na spacer.

Ograniczenia dotyczą także obrzędów liturgicznych. W trakcie mszy świętych nie będzie mogło gromadzić się więcej niż pięciu wiernych. To ograniczenie nie dotyczy kapłanów, ministrantów czy organisty, którzy będą obecni w trakcie nabożeństwa. Wszyscy, którzy mimo dotychczasowych obostrzeń brali czynny udział w mszach świętych, będą musieli zrezygnować z tego zamiaru w najbliższą niedzielę. W sieci dostępnych jest dużo transmisji online nabożeństw – niedzielną liturgię z Parafii św. Jana Pawła II w Nowym Targu bezpłatnie transmitować będzie także Nowotarska Telewizja Kablowa. Przekaz będzie dostępny zarówno na naszej stronie internetowej jak i na kanale telewizyjnym NTVK.

Ograniczenia liczebnościowe dotyczą nie tylko mszy świętych, ale także innych obrzędów sakralnych. Maksymalnie pięć osób będzie mogło wziąć udział również w pogrzebach, chrzcinach, ślubach czy w innych tego typu sytuacjach. Nie dotyczy to duchownych czy osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych.

Ograniczenia dotyczą także działania komunikacji publicznej. Przekładając to na naszą, podhalańską rzeczywistość, z autobusów MZK bądź prywatnych przewoźników będzie mogła korzystać tylko określona część pasażerów. Przykładowo: jeżeli dany autobus mieści w sobie 40 miejsc siedzących, to do środka będzie mogło wejść tylko dwadzieścia osób. Ponadto, kierowca pojazdu będzie zobowiązany do przydzielenia pasażerom osobnych miejsc, tak aby tylko co drugie miejsce było zajęte. Na dodatkowe zmiany zdecydowały się władze nowotarskiego MZK, o czym piszemy TUTAJ.

Zamknięte mają zostać urzędy publiczne, m.in. sądy.

 – Podobnie jak to we wszystkich instytucjach publicznych czy samorządowych, apelujemy ażeby w możliwie maksymalnym stopniu unikać przebywania ze sobą, to jest teraz niedozwolone, musi być co najmniej 1,5 metra, dwa metry dystans między rozmówcą – mówił w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – We wszystkich urzędach państwowych wprowadzamy tę zasadę, że tylko tam, gdzie jest to niezbędne, aby ludzie pracowali przebywając obok siebie, będzie to dopuszczalne. W tej sprawie apelujemy także do przedsiębiorców i właścicieli firm o wdrażanie rozwiązań zdalnych, pracy z domu.

Nowe obostrzenia zostały wprowadzone do 11 kwietnia. 

/ps/

Piotr Starmach 24.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również