Kamery live
prognoza pogody

Boeing Stearman na XI Nowotarskim Pikniku Lotniczym

4 maja 2019 10:50

Znamy kolejnego uczestnika tegorocznego XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego, który odbędzie się w dniach 6-7 lipca 2019. Będzie nim znany już nowotarżanom Boeing Stearman z 1941 roku, za sterami którego zasiądzie Marek Forystek z Krakowa. Piękny dźwięk silnika i majestatyczny lot tego samolotu wielu entuzjastów lotniczych pokazów przyprawia o szybsze bicie serca. Według historycznych dokumentów, egzemplarz, jaki pojawi się w Nowym Targu, służył w takich bazach amerykańskiej marynarki wojennej, jak Hutchinson, Kansas,  Dallas, Teksas, Bunker Hill, Indiana, Corpus Christi i Teksas.

Boeing Stearman na XI Nowotarskim Pikniku Lotniczym

Samolot został zakupiony przez aktualnych właścicieli w listopadzie 2013 roku. Specjalistyczna firma z okolic Chicago rozłożyła i przygotowała Stearmana do transportu w kontenerze. Wiosną 2014 roku kontener był już w Polsce. 25 kwietnia został wykonany oblot techniczny, a samolot zarejestrowano jako najstarszy w Polskim Rejestrze Statków Powietrznych.

Egzemplarz o numerze seryjnym 75-1204 to wersja zbudowana dla Marynarki Wojennej o oznaczeniu N2S-3. Samolot opuścił fabrykę w Wichita 12-ego marca 1941 roku. Cena zakupu wynosiła 6.591 $ (odpowiednik ok. 100.000 $ w dzisiejszej walucie). Wyszkoliło się na nim podstawowo kilkudziesięciu pilotów US NAVY, którzy latali później na F4-U Corsair, P-51 Mustang czy SNJ.

Według historycznych dokumentów, egzemplarz latał w następujących bazach Marynarki Wojennej USA: Hutchinson, Kansas,  Dallas, Teksas, Bunker Hill, Indiana, Corpus Christi, Teksas.

mat. prasowy

źródło: Stearman.pl

/os

XI Nowotarski Piknik Lotniczy – 6-7 lipca 2019!

os 04.05.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również