Kamery live
prognoza pogody

Parafia na Niwie świętowała 30-lecie istnienia

17 listopada 2021 14:20
Wyciszenie Włącz dźwięk

W piątek, 12 listopada w kościele pw. św. Brata Alberta na Niwie odbyła  się msza św. odprawiona przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 30-lecia istnienia tej nowotarskiej parafii. 

Proboszcz parafii na Niwie, ks. Franciszek Rembiesa, witając przybyłych gości powiedział, że dzień w którym mury kościoła goszczą arcybiskupa jest dniem wielkiej radości i momentem dziękczynienia za 30 lat istnienia parafii. Przypomniał krótko historię budowy i trud, który włożyli mieszkańcy, by na Niwie mogła powstać świątynia. 

W homilii arcybiskup przywoływał postać patrona parafii – św. Brata Alberta.

-Stwierdzenie „Trzeba dać duszę” jest nicią przewodnią całego życia Adama Chmielowskiego, począwszy od jego młodzieńczych jeszcze lat – mówił abp Marek Jędraszewski, przybliżając życiorys świętego, który był uczestnikiem powstania, co przypłacił zdrowiem – został pozbawiony nogi. Znaczenia dla powołania młody malarz poszukiwał poprzez działalność artystyczną, ale coraz bardziej wzywał go Chrystus. Brat Albert znalazł swą ostateczną drogę i samego Jezusa w swej niestrudzonej, heroicznej posłudze na rzecz najbardziej upośledzonych i wydziedziczonych, stając się ich bratem. Służył biednym, by wydźwignąć ich z nędzy materialnej i przywrócić ich twarzom oblicze samego Boga.

“Brat Albert został ogłoszony patronem waszej parafii również po to, by uczył was mądrości każdego dnia”

– Każdy z nas jest stworzony na Boży obraz i podobieństwo i w twarzy każdej i każdego z nas jest odblask Boga – zauważył arcybiskup – Albert Chmielowski dostrzegł w biednych ludziach zatarte piękno Boga i robił wszystko, by ono znów zajaśniało. Z tego zrodziło się dzieło Zgromadzenia Braci Albertynów i Sióstr Albertynek, którzy od tamtych czasów heroicznie posługują biednym. Wystarczy mieć wyobraźnię miłosierdzia by dostrzec jak wielu wśród nas jest biednych nie tylko w wymiarze materialnym lecz także duchowym – podkreślił arcybiskup. Stwierdził, że Brat Albert to niezwykły mistrz i nauczyciel człowieczej mądrości.

 – Brat Albert został ogłoszony patronem waszej parafii również po to, by uczył was mądrości każdego dnia – mówił do parafian metropolita. Podziękował proboszczowi za jego wierną, kapłańską służbę i złożył na jego ręce wyrazy wdzięczności dla wszystkich parafian. Stwierdził, że wszyscy parafianie muszą mieć w sobie niezwykłą troskę, by skarby mądrości przekazywać kolejnym pokoleniom, które będą przybywać do tej świątyni. – Niech św. Albert, patron waszej wspólnoty nieustannie wstawia się za wami – zakończył.

źródło, zdjęcie: Archidiecezja Krakowska 

os 17.11.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również