Kamery live
prognoza pogody

78. rocznica powstania warszawskiego. Wzywamy Was blaskiem znicza…

2 sierpnia 2022 04:14

NOWY TARG. Nawet na półmetku wakacji nie brakło tych, którzy czuli powinność, by oddać hołd bohaterskim powstańcom Warszawy. Ich tragiczne, osobiste losy – bez względu na militarną klęskę, ogrom ofiar i strat – po wsze czasy zapisały się w historii Polski i Europy jako przykład największej determinacji w walce o niepodległość i suwerenność.

78. rocznica powstania warszawskiego. Wzywamy Was blaskiem znicza…

Sporą rzeszę mieszkańców Podhala zgromadziło upamiętnienie zorganizowane przez Nowotarską Grupę Mieszkańców „PAMIĘĆ”, Podhalańską Grupę Rekonstrukcji Historycznych „BŁYSKAWICA” i Wielopoziomową Drużynę Harcerską im. Danuty Siedzikówny „INKI” Hufca Podhalańskiego ZHP. Nim dźwięk syren i dzwonów z wieży kościoła św. Katarzyny obwieścił Godzinę „W”, przed Krzyżem Katyńskim stawiło się kilkudziesięciu harcerzy – godna reprezentacja Hufca Podhalańskiego.

Atmosferę powstańczego zrywu wskrzeszały pieśni wykonywane przez Chór „Echo Gorczańskie” – w góralskiej gali, z towarzyszeniem gitary, pod dyrekcją Katarzyny Kondaszuk.

 

Młodzi spadkobiercy ideałów Szarych Szeregów wystąpili z krótkim programem słowno-muzycznym i odczytali poruszający Apel Poległych – z przypomnieniem imion, nazwisk, bohaterskich czynów i tragicznych losów swoich rówieśników z walczącej Warszawy. Wzmocniony głosami chórzystów zabrzmiał hymn Polski.

Wiązanki przed Krzyżem Katyńskim i symbolem Polski Walczącej składali przedstawiciele władz miasta i powiatu, Hufca Podhalańskiego, „Solidarności”, Związku Podhalan, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, służb mundurowych, Klubu „Gazety Polskiej”, Grupy PAMIĘĆ, innych patriotycznych stowarzyszeń.  

 

Jak co roku, grupa rekonstrukcyjna przygotowała na 1. Sierpnia plenerową inscenizację – tym razem trzech dni walki   „o wolność, o honor, o kraj” Batalionu „Parasol”. Ta elitarna formacja, składająca się głównie z harcerzy Szarych Szeregów, była oddziałem do zadań specjalnych Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK.

Batalion wsławił się kilkunastoma akcjami, z których zdecydowana większość była udana, w tym zamachem na Franza Kutscherę – dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski, który rozwinął w Warszawie akcje terroru o niespotykanych wcześniej rozmiarach. Pałacyk Michla przy ul. Wolskiej na Woli stał się redutą powstania i miejscem ciężkich walk obronnych w pierwszych jego dniach. Odwetem za ten opór była rzeź Woli z kilkudziesięcioma tysiącami ofiar, uznana za   największą jednostkową masakrę ludności cywilnej  dokonaną w Europie podczas II wojny.   

(asz)

 

 

 

Anna Szopińska 02.08.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również