Kamery live
prognoza pogody

28 kwietnia. W Parku Cysterskim – Festyn charytatywny z wielkim rozmachem. Na pomoc Marysi Białońskiej

28 kwietnia 2024 10:00

SZAFLARY. Przy wsparciu gminy Szaflary, koła gospodyń wiejskich i jednostki OSP wraz z motocyklistami organizują dziś, w niedzielę 28 kwietnia, na terenie Parku Cysterskiego w Szaflarach, wielki festyn charytatywny. Będzie to prawdziwy fajerwerk wydarzeń, z koncertem „Skaldów” i laserowym widowiskiem światło-dźwięk. A wszystko dla Marysi Białońskiej z Bańskiej Niżnej.

28 kwietnia. W Parku Cysterskim – Festyn charytatywny z wielkim rozmachem. Na pomoc Marysi Białońskiej

Wada wzroku zdiagnozowana u uroczej 7-latki to uwarunkowane genetycznie zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Wzrok Marysi ciągle słabnie i grozi jej, że całkowicie straci widzenie. Zbiórka na terapię genową jest walką o to, by nie ogarnęła jej ciemność. Jako szansa na uratowanie widzenia jawi się innowacyjna terapia genowa dostępna w poznańskiej klinice. Jej 3-miliony koszt zmusił rodzinę do uruchomienia zbiórki. Aby zastąpić wadliwy gen choćby w jednym oku, brakuje jeszcze ok. 300 tys. zł. A zwłoka oznacza dalsze pogarszanie widzenia.

Festyn charytatywny jest mobilizacją różnych grup społecznych z całej gminy, żeby zbiórkę dla Marysi doprowadzić do szczęśliwego finału. Atrakcji nas od godz. 13.00 do 22.00 zaplanowano mnóstwo.

Wydarzenie rozpocznie Msza Św. w ludźmierskim Sanktuarium w o godzinie 11.00.

Już podczas festynu, na terenie Parku Cysterskiego, nastąpi otwarcie sezonu motocyklowego. W 7. Podhalańskim Spotkaniu Motocyklowym może wziąć udział ok. 800 maszyn.    

Lista zespołów artystów, którzy kolejno będą brali we władanie scenę, jest wyjątkowo okazała: Bayer Full, ZWYK, Kordian CieślikNiźniobańscanie,  Ahaju Fusión BoliwiaExplozja, Julia Rabiasz,  i jako gwiazda wieczoru – legendarni Skaldowie.

Na tym nie koniec – wieczorem czeka przybyłych na festyn fantastyczny, widowiskowy taniec z ogniem i światłem. Będzie to nowa odsłona spektaklu z udziałem laserowych promieni i wodnych biczów fontann. Wszystko zaaranżowała specjalistyczna firma Labareda Fire Show, a zgromadzeni w Parku zobaczą malowane w powietrzu trzy opowieści: jedną „O Giewoncie” – z patriotycznym przesłaniem; drugą „O Morskim Oku”, i trzecią „Złote jabłko” – z religijnym akcentem, poświęconą Madonnie Szaflarskiej. Takie pokazy będą się odbywać częściej – w weekendowe dni – i powinny przyciągnąć sporą rzeszę turystów. Przypomnijmy, że Park Cysterski ubiega się o tytuł Modernizacji Roku w prestiżowym ogólnopolskim konkursie, organizowanym przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.

Finał festynu przybierze formę równie profesjonalnego i efektownego pokazu sztucznych ogni. Zaplanowano go ok. godz. 22.00.

Fot. Urząd Gminy Szaflary

 

Anna Szopińska 28.04.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również