Kamery live
prognoza pogody

25-lecie Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej

15 października 2017 19:27

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej miały w I LO im. Seweryna Goszczyńskiego szczególny charakter. Były bowiem połączone z jubileuszem 25. rocznicy reaktywacji Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej im. Jana Bednarskiego pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. 

25-lecie Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej

Program artystyczny wydarzenia nawiązywał bezpośrednio do historii bursy – uczniowie liceum w kilku nie pozbawionych komediowych elementów odsłonach pokazali 113-letnie dzieje Towarzystwa Bursy, bezpośrednio związane z przygimnazjalnym internatem, którego budowa od początku stanowiła podstawowy cel stowarzyszenia. Był wątek osadzony w okresie zaborów i słów parę o głównym inicjatorze powstania gimnazjum i założycielowi bursy gimnazjalnej, dr. Janie Bednarskim; przedstawiono barwne historie z życia internatu w okresie PRL-u, kiedy stowarzyszenie na 54 lata zawiesiło swoją działalność, była też zabawna wizualizacja przyszłości Towarzystwa. 

Wśród gości zaproszonych na uroczystość znaleźli się starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber, wicestarosta Władysław Tylka, przedstawiciele Kuratorium Oświaty. 

Działalność Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej im. Jana Bednarskiego, reaktywowanego 16 listopada 1992 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora liceum, Franciszka Janczego, polega na społecznym zaangażowaniu kilkunastoosobowej grupy osób – absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego lub rodziców byłych uczniów, którzy postanowili realizować ideały, które legły u źródeł powstania Towarzystwa.

Towarzystwo, zgodnie ze swoim statutem, dba o podtrzymywanie tradycji narodowej i jej upowszechnianie. Jego celem jest pielęgnowanie polskości, troska o rozwój świadomości narodowej i obywatelskiej. Stowarzyszenie wspiera finansowo uczniów liceum: od 2008 roku wypłaca comiesięczne stypendia socjalne; dofinansowuje wyjazdy uczniów na zagraniczne wymiany językowe, wycieczki, konkursy, zawody sportowe, rajdy, a także wyjazdy na warsztaty przedmiotowe i olimpiady na szczeblu centralnym; wspomaga I Liceum Ogólnokształcące i jego wyposażenie udostępniając nowoczesny sprzęt dydaktyczny lub finansując jego zakup. Działalność finansowa TBG to również zakup nagród rzeczowych dla maturzystów i najlepszych uczniów na zakończenie każdego roku szkolnego, finansowe wsparcie szkolnego klubu sportowego „Gimpel”, udostępnianie szkole sal w budynku przy ul. Nadwodnej i dbanie o bazę lokalową.

Towarzystwo, jako instytucja społeczna, za swoją działalność na rzecz I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu w roku 1996 otrzymało Odznakę honorową “Za zasługi dla oświaty”, przyznawaną przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania.

Szerszy materiał na temat wydarzenia – w środowym “Przeglądzie Tygodniowym”.

źródło: http://www.tbg.nowytarg.pl/

 

NT24TV 15.10.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również