Kamery live
prognoza pogody

Wielki sukces akcji „Zaszczep się w majówkę”

4 maja 2021 13:20

W ramach akcji „Zaszczep się w majówkę” w każdym województwie odbyły się masowe szczepienia przeciw COVID-19. Mobilny punkt szczepień powszechnych znajdował się na krakowskim Rynku. Od 1 do 3 maja łącznie w tym punkcie zaszczepiono tam łącznie 3,5 tysiąca osób. 

Wielki sukces akcji „Zaszczep się w majówkę”

Przez ostatnie trzy dni w całej Polsce odbyła się akcja „Zaszczep się w majówkę”. Personel medyczny był do dyspozycji we wszystkich szesnastu miastach wojewódzkich. Pacjenci byli szczepieni jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson. Szczepionka ta powoduje, że układ odpornościowy, czyli naturalna obrona organizmu, wytwarza przeciwciała oraz wyspecjalizowane białe krwinki, które działają przeciwko wirusowi, zapewniając w ten sposób ochronę przed COVID-19. 

– Pierwszego i drugiego dnia wydaliśmy po 1200 dawek preparatu firmy Johnson&Johnson. Trzeciego dnia szczepionkę przyjęło 1100 osób – osób wyjątkowo zdeterminowanych i przekonanych o słuszności swoich działań. Nie straszny był im chłód, deszcz i wiatr. Podobnie jak wczoraj także dziś – jeszcze przed otwarciem punktu – na Rynku czekało blisko pół tysiąca osób! Przyszli na krakowski Rynek, bo dokonali słusznego wyboru – wyboru zdrowia i bezpieczeństwa, swojego i swoich bliskich. Przyszli po swoją przepustkę do normalności. To niezaprzeczalny dowód, że Małopolanie chcą się szczepić – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który koordynuje akcję szczepień w naszym regionie. 

W trakcie trwania tej akcji łącznie w naszym województwie podano 3,5 tys. szczepionek. Szczepione były osoby z aktywnym e-skierowaniem. Akcja miała również charakter edukacyjny. Przez trzy dni pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiadali na pytania związane z Narodowym Programem Szczepień.

Każdego dnia majówki na Rynku pracowały zespoły szczepiące ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, liczące łącznie 3 lekarzy, 6 pielęgniarek i 6 pracowników administracyjnych. Pomocy udzielali też pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Nad bezpieczeństwem czuwali żołnierze, strażacy oraz policjanci. Tylko 3 maja ze strony Wojska i służb zaangażowanych było: 24 żołnierzy (12 z 6 Brygady Powietrznodesantowej i 12 z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej), 14 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz 8 policjantów.

– Dzięki dobrej organizacji udało nam się przeprowadzić tę akcję absolutnie zgodnie z planem. Wszystko przebiegło sprawnie. Wykorzystaliśmy pełny potencjał naszych trzech zespołów szczepiących, które pracowały przez te trzy dni pełną parą. Dzięki decyzji ministra Michała Dworczyka otrzymaliśmy dodatkową pulę tysiąca szczepionek i mogliśmy rozszerzyć akcję „Zaszczep się w majówkę”. Skala zainteresowania pokazuje, jak doskonałym pomysłem była ta rządowa akcja. Stała się ona uzupełnieniem kompleksowego Narodowego Programu Szczepień – naszego narodowego programu odpowiedzialności – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Kto jeszcze może się zaszczepić?

– Jeżeli ktoś nie zdążył przyjść na szczepienie – nic straconego. Wystarczy zarezerwować termin i miejsce szczepienia online na pacjent.gov.pl lub zadzwonić na infolinię 989 – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

os 04.05.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również