Kamery live
prognoza pogody

Wielki Piątek

26 marca 2016 11:01
Wyciszenie Włącz dźwięk

Wielkopiątkowa liturgia jest sprawowana jako pamiątka męki i śmierci Chrystusa na Krzyżu. W kościołach nie odprawiane są w ten dzień Msze Święte - to jedyny taki dzień w roku liturgicznym. 

Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczyna się ciszą. nie ma pieśni na wejście. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą. nabożeństwo rozpoczyna się od Liturgii Słowa Bożego – w jej skład wchodzą dwa czytania, psalm (bez organów) oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana.

Po kazaniu następuje odsłonięcie Krzyża i Jego Adoracja, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Po Komunii Święta (Najświętszy Sakrament przynoszony jest z kaplicy adoracji – tzw. ciemnicy), Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji (zwanej na tę okazję w tradycji ludowej Grobem Pańskim). Tu rozpoczyna się adoracja, która potrwa całą Wielką Sobotę, aż do Liturgii Wigilii Paschalnej.

/.PeTe

 

NT24TV 26.03.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również